Sympaťák Tom Ripley zavraždí svého přítele a v idylických kulisách středomořské Itálie se promění v člověka s dvěma identitami, které ve společnosti střídá jako ponožky. Když skrytou lidskou bestii ve filmu zahráli Alain Delon a později Matt Damon, vzbudilo to velký zájem veřejnosti stejně jako románová předloha od americké spisovatelky Patricie Highsmithové. Teď se její psychologický thriller dostává na jeviště mosteckého divadla, které tím reaguje na zvýšenou poptávku po inteligentních kriminálních příbězích.

„Je to asi nejtěžší a nejzajímavější zkoušení, které jsem vůbec dělal,“ svěřil se po úterní zkoušce představitel hlavní role Ondřej Dvořák. Z časté proměny ho někdy bolí hlava, ale věří, že diváci na premiéře v pátek 1. června enormní nasazení herců ocení.

Novinka má navázat na překvapivý úspěch mysteriózní detektivky Podivný případ se psem, která v roce 2016 dostala v Mostě Cenu diváka a vyhrála festival Young for young. Thriller Talentovaný pan Ripley, za kterým stojí stejní mladí tvůrci, má divadelní napětí posunout ještě dál. „Jevištní provedení bude pro našeho diváka velice zajímavé. V mnohém je nové a nevšední,“ poznamenal umělecký šéf činohry Jiří Rumpík, který si kdysi divadelní adaptaci po zhlédnutí filmu nedokázal představit. Podle něj ale mladí kolegové k atraktivnímu ztvárnění na jevišti našli klíč pomohli si i vizuálními efekty. „Jsou tam věci, které diváka mohou šokovat nebo ho minimálně zaskočí,“ řekl režisér Lukáš Kopecký.

Filmové efekty na divadelních prknech mohou podle režiséra nečekaně zapůsobit. „Detaily ale nechci prozradit,“ dodal Kopecký, tvůrce Podivného případu se psem.

Vtáhne do děje

Ripley má být ostřejší a výraznější a diváky zřejmě znovu „vcucne“ do děje, který se nemusí vyvíjet podle jejich očekávání. Tým s dramaturgem Michalem Pětíkem se snažil drama ušít na míru i mimořádným technickým možnostem divadla, které má dvojitou točnu.

Pětík označil novinku za strhující a zneklidňující příběh a upozornil na výjimečnost literární předlohy. „Autorka ve svém románu koncentrovala vše, co je na jejích knihách oceňováno, psychologicky pečlivě vykreslené charaktery, přitažlivý žánr kriminálního thrilleru i tematicky bohaté dílo, které klade základní etické otázky o svědomí, vině, dobru a zlu či morálním pokrytectví,“ uvedl dramaturg. Podle něj hra zrcadlí i současné vnímání zločinců-antihrdinů, které mnozí lidé obdivují za přispění filmu a televizních seriálů s postavami jako Walter White, Dexter nebo Tony Soprano. Někteří se dokonce stávají součástí pop kultury jako například Jiří Kajínek či Radovan Krejčíř.

Talentovaný pan Ripley je poslední předprázdninovou premiérou v Městském divadle v Mostě. První repríza bude 5. června, druhá 6. června. Další se plánují na podzim. Kromě Ondřeje Dvořáka hrají v thrilleru Matyáš Procházka, Markéta Hausnerová, Michaela Krausová, Jiří Kraus a další.