Unikátní dokument o vzpomínkách současného nejstaršího rodáka z litvínovské čtvrti Chudeřín představí jeho autor, televizní reportér a režisér Petr Baraňák v úterý 5. prosince v aule litvínovské Scholy Humanitas. V hlavní roli bude 95letý Ladislav Křičenský.

„Nápad natočit dokument o Chudeřínu, který vždycky tak trochu býval státem ve státě, mě napadl někdy před třemi lety, když jsme se poznali s tehdejším litvínovským kronikářem Václavem Novotným,“ popsal Baraňák zrod svého dokumentárního filmu. O něco později se setkal i s hlavním protagonistou dokumentu Ladislavem Křičenským. „Fascinovala mě jeho lokální znalost a vzpomínky, a protože by to byla obrovská škoda, kdyby se nezaznamenaly, rozhodl jsem se natočit to vše jako dokumentární film,“ řekl autor. Dodal, že se s jeho názorem ztotožnili i zástupci firem a jednotlivci, kteří na natáčení filmu finančně přispěli.

Snímek mapuje vývoj Chudeřína od první republiky až do současnosti. „Určitě je jenom dobře, že takový dokument vznikl. Na svůj věk má úžasného pamatováka,“ říká Josef Pošta ze Spolku přátel historie Litvínovska, kam Křičenský, který v červnu oslavil už 95. narozeniny, pravidelně dochází.

Vzpomínky pro knihu

Křičenského vzpomínky stojí také za vznikem několika kapitol v knize Jmenoval se Joseph od francouzského autora Laurenta Guilleta. Ten sepsal příběh svého prastrýce, válečného zajatce, který za druhé světové války, v únoru 1945, zahynul v táboře č. 28 nedaleko Litvínova. „Spolupráce s Ladislavem byla vynikající, jeho vzpomínky mi moc pomohly,“ řekl na adresu pamětníka Guillet.

Slavnostní představení půlhodinového filmu Chudeřín očima Ladislava Křičenského, který vznikal rok, se uskuteční v úterý 5. prosince od 18 hodin.