Otázky pro ředitelku festivalu Ivanu Bonaventurovou           Co bude největší událostí letošního festivalu?        Událostí bývá každoročně závěrečné představení. Pro finále festivalu se snažíme zajistit mimořádný renomovaný divadelní soubor i titul, špičku v oboru a pro diváky zážitek. V předchozích letech jsme měli soubory La Putyka či světoznámou Laternu magiku, letos to je Divadlo Na zábradlí s titulem Korespondence W + V, která posbírala už pěknou řádku cen. Vynikající je po obsahové i výtvarné stránce.                   Je už na některé představení vyprodáno?       Vyprodaná jsou dopolední představení, večerní tituly se prodávají průběžně během akce. Festivaloví diváci jsou, na rozdíl od nás, víc v klidu.         Co je ale letos jinak než loni?      Nechceme zásadně měnit dramaturgii a cíl festivalu, který se divákům pozvolna dostal pod kůži, když chceme zůstat věrni základní myšlence tedy přivážet do Mostu to nejzajímavější a nejaktuálnější ze současné mladé divadelní scény. To také obnáší oproti Praze uvádět na Mostecku méně známé divadelní soubory, což není jednoduché. I tak festival Young for Young živě rezonuje s nastupující generací českého divadla. Letošní rok se ale přeci jen liší v programu závěrečného dne. Nepůjde o dosavadní finálovou show, ale o mimořádný titul jiných kvalit. Korespondence V + W Divadla Na zábradlí bude objevná pro milovníky poetiky pánů Voskovce a Wericha i pro mladého diváka, který je třeba ani nezná. Vždy jde o risk, vybrat závěrečný titul je nejtěžší.                                   (ptal se Radek Strnad)

Dnešní program (čtvrtek 25. září)

10.00 – PRAŽSKÁ KONZERVATOŘ /DIVADLO NA REJDIŠTI/ SWINGUJEME, REJDÍME – na komorní scéně Městského divadla Most (MDM) – 60 Kč
V „retro stylu“ zazní 19 českých swingových písní z období let 1937-1949. Hravou formou a s jistou nadsázkou přiblížená éru swingu, elegance, gentlemanství a radosti ze života za doprovodu swingové kapely „Šafrboys“. Studenti nejen zpívají, ale také tančí dobové tance, např.: Lindy Hop, Charleston a stepují. Přijďte s námi prožít retro den ve stylu 40. let!

Délka představení: 80 minut

10.00 – DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU BRNO / DÁŠEŇKA ANEB PSÍ KUSY – HAF! – v Divadle rozmanitostí (DR) – 50 Kč
NA MOTIVY KARLA ČAPKA NAPSALI, REŽÍROVALI A HRAJÍ JIŘÍ JELÍNEK A ANEŽKA KUBÁTOVÁ
Podvraťácké pohádky pro vážené pudlikum. Jak si Karel a Olinka pořídili štěně. Jak ho učili chodit, štěkat a další psí kusy. Prostě psina za všechny dobr-money. Bude to ště-NĚCO! Přijďte, bude to "hasky".

Inscenace oceněná mnoha prestižními cenami!

Délka představení: 55 minut

16.00 – KEJKLOVÁNÍ STUDIA MLADÝCH DIVADELNÍKŮ – PŘED MDM / FOYER – ZDARMA

16.30 – ZUŠ MOSKEVSKÁ MOST – DOBRODRUŽNÁ VÝPRAVA DO MINULOSTI – DR ZDARMA
Novinka žáků dramatického oddělení základní umělecké školy pod vedením herečky Ivany Zajáčkové.

Pro děti od 6 let. Délka představení: cca 35 minut

17.00 – DIVADLO V PYTLI HROB / SKEČOČEM? – PŘED DIVADLEM / FOYER MDM – ZDARMA
Nadnárodní komunikační „souborhříček“ Petra Stolaře formou lepené progresivní pantomimy.
Délka představení: 45 minut

18.00 – MĚSTSKÉ DIVADLO V MOSTĚ / HVĚZDA NA VRBĚ – VS MDM – 100 Kč, studenti 50 Kč
KAREL DAVID a kol.

Známý retro muzikál! Příběh snu o svobodě, který přerušil vpád sovětských vojsk. Muzikál o šedesátých letech, o lásce a mládí, plný známých hitů, humoru a laskavé nostalgie.

Délka představení: 150 minut

21.15 - DIVADLO D21 PRAHA / AUDIENCE – SPT MDM – 80 Kč, studenti 40 Kč
VÁCLAV HAVEL
Pivní exkurze do doby „dávno minulé…“
V podání Divadla D21 je Audience historickou exkurzí do doby „dávno minulé“, do doby, která již neexistuje a tudíž se stává něčím jako science-fiction. Nebo ne? Někdo se zasměje, jiný zanadává, některý polituje, ale všichni si dáme pivo, protože „u nás všichni pijeme pivo!“
Hrají: Lukáš Šolc, Jiří Panzner j. h.
Délka představení: 65 minut