„Bohužel, neštěstí nechodí po horách…“ Těmito slovy oznámil umělecký šéf Jiří Rumpík havárii v mosteckém divadle. Hlavní jevištní točnou nelze otáčet. Na tomto důležitém zařízení, které umožňuje pohyb scény při náročnějších představeních, přitom závisí část repertoáru, zejména nová inscenace Odysseia. Kvůli závažné poruše se zítřejší premiéra zrušila a přesunula na pátek 27. října. „Nemůžeme za to, je to technikou,“ uvedl Rumpík.

Příčinou poruchy jedné ze dvou točen je poškození tažného lana. Je rozpletené, nepoužitelné a musí se nahradit novým. Divadlo řeší s odborníky co možná nejrychlejší opravu, aby se nezhroutil hrací plán. Vodicí lišty kolem točny mají být naštěstí v pořádku.

Havárie na začátku sezony

Lano na repasované točně nechalo divadlo vyměnit před zhruba pěti lety. Garantovaná životnost nových lan se pohybuje mezi třemi a pěti lety, takže s postupem času rostly obavy z náhlého prasknutí. V minulosti k nervozitě nebyl důvod. Původní lano vydrželo dvacet let. Letos je to nepříjemnější, protože havarijní oprava potkala divadlo na začátku druhé poloviny sezony a zrovna před významnou premiérou. Navíc příští týden bude v budově velmi rušno, protože začne týdenní festival mladých divadel Young for young. Jeho konání ale závada neohrozila, protože hostující menší divadelní soubory točnu nepotřebují.

close Kvůli závažné poruše technického zázemí jeviště Městského divadla v Mostě došlo k přeložení plánované premiéry inscenace Odysseia z 29. září na pátek 27. října. Přetrhlo se lano točny. info Zdroj: archiv divadla zoom_in

Kvůli závažné poruše technického zázemí jeviště Městského divadla v Mostě došlo k přeložení plánované premiéry inscenace Odysseia z 29. září na pátek 27. října. Přetrhlo se lano točny.   Foto: archiv divadla

Představení Odysseia se ale bez důmyslného zařízení neobejde. Využívá dokonce obou točen. „Samozřejmě jsme zvažovali, zda by inscenace šla nějakým způsobem upravit, aby premiéra mohla být bez velké točny, ale je to propojené s řadou dalších věcí, takže tu možnost nemáme,“ sdělil režisér Zbyněk Srba.

Mostecké jeviště nabízí mimořádně velký prostor a originální pohyblivé zázemí, se kterým umělci rádi a často pracují. Pro srovnání: Národní divadlo v Praze má jeviště široké mezi portály přes 12 metrů, mostecké 23 metrů.

Budova Městského divadla Most pro 500 diváků vznikala v letech 1979 –1985 jako experimentální stavba podle plánu renomovaného architekta Ivo Klimeše. Cílem bylo nahradit zbořené staré divadlo z roku 1911 objektem nového typu, který v té době neměl v tuzemsku obdoby. Divadlo, stojící na 1. náměstí v centru města, je výjimečné například nepravidelným tvarem s lichoběžníkovou jevištní plochou hlubokou 27 metrů, pohyblivými portálovými věžemi a složitou technologií se dvěma točnami, velkou o průměru 18 metrů a mimostřednou s průměrem 11 metrů.

Odysseia (Cesta) v režii Zbyňka Srby je šestou činoherní premiérou sezony 2017 v Městském divadle Most. Zachycuje putování mytického krále Odyssea na rodný řecký ostrov Ithaka po Trojské válce. Tvůrci vycházejí z Homérova slavného eposu.

Premiéra se kvůli poruše na točně přesouvá z pátku 29. září na pátek 27. října v 19.30 hodin. Podrobné informace ohledně zakoupených vstupenek podá obchodní oddělení na tel. číslech 777 313 298, 777313 390, 703762 45, nebo na emailu propagace@divadlo-most.cz.