Hrdinka hry "hledá" manžela nikoli pro sebe, ale pro svou přítelkyni Růženku. Odepíše na přitažlivý inzerát a ženich se skutečně dostaví. Je to pětadevadesátiletý bývalý kapitán Mooney, který utekl z domova pro přestárlé. Opala mu poskytne přístřeší a pomůže vypálit rybník chamtivým příbuzným. Je totiž plná nezdolného optimismu, překypuje láskou k lidem a hlavně snahou činit je všechny šťastnými.

Lipský už stejnou roli ztvárnil před čtvrt stoletím - tenkrát mu partnerkou na jevišti byla Stella Zázvorková. Také pro Fialovou je stejně jako pro titulní hrdinku stáří zázračným obdobím života, se vším, co v sobě přináší. "Nechápu, proč se ho někteří lidé bojí. Pro mne je to čas osvobození a děkuji za každý den, který prožiji v klidu, lásce a pocitu štěstí," řekla na setkání s novináři. Zlou kapitánovu dceru Velmu, jež ho chce připravit o životní pojistku, hraje Blanka Lormanová, v roli jejího manžela Otise se představil člen Městských divadel pražských Čestmír Gebouský.

John Patrick (1907-1995) je držitelem Pulitzerovy ceny a mnoha dalších vyznamenání, autorem divadelních her a filmových scénářů. Jeho díla jsou charakteristická humorným a laskavým zaujetím pro slabůstky a originalitu osamělých lidských bytostí, sklonem k harmonii, idyličnosti a sentimentalitě. Tetralogie o Opale vznikla v letech 1961 až 1974. Jsou to příběhy svérázné ženy, která věří v lidskou dobrotu a spravedlnost.

Miroslava Huláková