Jan Paparega je absolventem mosteckého gymnázia a Fakulty právnické ZČU v Plzni. Do Senátu kandidoval za lokální hnutí ProMost, které v září už potřetí za sebou vyhrálo komunální volby v Mostě. Paparega byl letos v květnu osloven TOP09 a koalicí SPOLU, aby kandidoval do Senátu na jejich kandidátce. K tomu ale nakonec nedošlo.

K jeho zálibám patří rodina a všechny druhy sportu, ale především triatlon. Za klub Krušnoman Litvínov se například v roce 2019 účastnil závodu Ironman v irském Corku (3,8 km plavání, 180 km cyklistiky a běžecký maraton).

Jan Paparega u jezera Most v září 2020.
Vítěz voleb Paparega: Jsem rád za jakoukoliv podporu, která se mi dostala

Paparega se označuje za mosteckého patriota. Přestože vysokou školu studoval v jiném městě, tak nikdy neuvažoval o tom, že by z Mostu odešel. Jeho srdcovou záležitostí je revitalizované jezero Matylda, kde je okruh, na kterém lze běhat, jezdit na kole či na bruslích.

Zdroj: DeníkDo komunální politiky vstoupil v roce 2010 jako mostecký zastupitel zvolený za TOP 09, kdy mu bylo 29 let. Později se uplatnil v hnutí ProMost, které spoluzakládal a za které se stal v roce 2014 primátorem. Od roku 2020 je zároveň zastupitelem Ústeckého kraje za seskupení Lepší Sever.

Jako primátor dlouhodobě upozorňuje na to, že Most už dávno není součástí „měsíční krajiny“, ale je v rámci Ústeckého kraje jedním z nejzelenějších měst a nově rozvíjí oblast kolem jezera Most.

Jan Paparega, ProMost
Senátní volby na Mostecku vyhrál Paparega. Dernerová post senátorky neobhájila

Podle Paparegy si Mostecko zaslouží na postu senátora po dvanácti letech změnu, aby se vytvářely a prosazovaly například zákony usnadňující „boj s nepřizpůsobivými občany“. Jeho politickým vzorem byl Jaroslav Kubera, který dokázal skloubit posty senátora a teplického primátora.