V úvodním kole volebního souboje o Senát zvítězil současný primátor Jan Paparega, získal 31,5 % hlasů. „Jsem moc rád, že mě voliči podpořili. Nesmírně si toho vážím a slibuji jim, že se o Senát poperu. Je to určitý signál, že práci v Mostě děláme dobře,“ řekl Paparega.

Zdroj: DeníkDo druhého kola, které se uskuteční za týden (30. září a 1. října), s ním postoupila dětská lékařka, neuroložka, a také dosavadní senátorka Alena Dernerová – 31,3 % hlasů. „Děkuji všem, kdo mě volili. Jsem moc ráda, že jsem se do druhého kola probojovala,“ uvedla Dernerová.

Souboj to byl na Mostecku velmi, velmi vyrovnaný. Ze začátku vedla Dernerová poměrně přesvědčivě, s tím, jak se ale sčítala větší města, začal Paparega stahovat. Až nakonec Alenu Dernerovou těsně předehnal, rozhodnuto ale nebylo do posledního sečteného okrsku. Rozdíl byl pouhých 64 hlasů.

Noví mostečtí zastupitelé
Toto jsou noví mostečtí zastupitelé. Volby vyhrál ProMost primátora Paparegy

Oba postupující čeká v následujícím týdnu tvrdá politická práce. „Určitě budu usilovat také o hlasy voličů, kteří v prvním kole dali hlas jiným kandidátům. Budu oslovovat také některé protikandidáty s žádostí o podporu,“ řekl Paparega. Oslovit i „cizí“ voliče se bude podle svých slov snažit také současná senátorka.

Třetí skončila na Mostecku ekonomka a lektorka Ivana Turková (SPD), získala 23,8 % hlasů. Čtvrtá byla v souboji projektová manažerka a bývalá komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová (nezávislá kandidátka), od voličů dostala 12,1 %. „Za neúspěchem bylo podle mého více důvodů, bohužel se to sešlo. Věřila jsem, že do druhého kola půjdu, ale voliči rozhodli jinak,“ přijala porážku. Ve druhém kole prý určitě politicky nepodpoří Alenu Dernerovou, o podpoře Paparegy chce jednat.

Ilustrační foto
ŽIVĚ: Sledovali jsme sčítání voleb na Mostecku. V Jiřetíně obhájili Zelení

Alena Dernerová senátorské křeslo na Mostecku obhajuje, v horní komoře Parlamentu ČR je dětská lékařka neuroložka už od roku 2010. V posledním senátorském výběru v roce 2017 uspěla už v prvním kole, získala 54,9 % hlasů. Za Mostecku už v Senátu působili také Richard Falbr (ČSSD) a Vlastimil Balín (KSČM).

Výsledky senátních voleb Mostecko:

(volební účast 32,7 %)

1. Jan Paparega (ProMOST) – 31,5 %
2. Alena Dernerová (SD-SN) – 31,3 %
3. Ivana Turková (SPD) – 23,8 %
4. Hana Aulická Jírovcová (nezávislá kandidátka) – 12,1 %
5. Michal Moravec (ND) – 1 %