Paparega, který je ve funkci primátora už potřetí za sebou, bude zároveň senátorem za Mostecko. V horní komoře parlamentu nahradí od listopadu lékařku Alenu Dernerovou, kterou v září porazil v senátních volbách. Paparega chce oba posty zvládnout a má podporu svých kolegů. „V našem politickém hnutí se domníváme, že je možné to skloubit. Po čase se ale k této otázce vrátíme a prověříme, jestli vše funguje tak, jak má. Sám věřím, že tomu tak bude. Kdyby byl nějaký problém, budeme to řešit,“ řekl primátor.

ProMOST, které se v minulém období obešlo bez koaličního partnera, nyní vládne s podporou hnutí ANO, s nímž 20. října uzavřelo koaliční smlouvu. „Máme spoustu stejných názorů na to, jak bychom chtěli dál rozvíjet město,“ sdělil zastupitel Jan Schiller (ANO). Podle něj mostecké ANO bylo řadu let v opozici, ale nabídku spolupráce od ProMOST přijalo jako příležitost podílet se na posouváni města vpřed.

Výsledky komunálních voleb v MostěVýsledky komunálních voleb v MostěZdroj: Deník

Nová koalice má ve 45členném zastupitelstvu 31 křesel, ProMOST 21 a ANO 10. Menšinu mandátů má opozice (SPD s podporou Trikolory, SMM, ODS/Nezávislí).

Rada města zůstala devítičlenná. Za ProMOST jsou v radě primátor, oba jeho náměstci a dále zastupitelé Vladimír Kubík, Ondřej Málek a Vlastimil Vozka. ANO má v radě svou volební lídryni Ivanu Hvězdovou, Patricii Prokešovou a Janu Falterovou. Ta bude od 1. listopadu uvolněnou radní a na plný úvazek dostane na starost oblast dotací.

Chanov ve středu 7. září.
ProMost exceloval v Chanově, kde chtěl stavět kritizované kontejnerové byty

Mostecké ANO, které ve druhém kole senátních voleb Paparegu podpořilo, není ve vládnoucí koalici v Mostě poprvé. V roce 2014 se dostalo do vedení města díky spolupráci s hnutím Severočeši Most (současný ProMOST) a KSČM. Tato koalice však trvala necelý rok, protože se rozpadla kvůli špatné komunikaci a osobním sporům.

ProMOST vyhrálo letošní komunální volby s velkým náskokem – obdrželo 41 procent hlasů. Druhé skončilo v Mostě hnutí ANO (20 %), třetí SPD s podporou Trikolory (12 %), čtvrté SMM (10 %) a páté ODS a Nezávislí (7 %). Nováčkem v zastupitelstvu je SPD. Ze samosprávy vypadla KSČM a koalice Piráti a Zelení pro Most, které nedostaly dostatek k hlasů k obhájení mandátů.

Opoziční Sdružení Mostečané Mostu (SMM), kdysi nejvlivnější subjekt na radnici, nabídlo na ustavujícím zasedání zastupitelstva nové koalici podporu. „Chceme být spolutvůrcem klidného života ve městě,“ uvedl Milan Rybák (SMM). Podle jeho kolegy Jiřího Nedvěda bude SMM konstruktivní opozicí. Nedvědův návrh, aby Most měl místo jednoho uvolněného radního třetího náměstka primátora (gesce dotace a regionální rozvoj), v pondělí neprošel. Neúspěšný byl i návrh Martina Domína (SMM), aby volba primátora nebyla veřejná, ale tajná.

Komunální volby v Mostě
ProMost nechce být vyšachován velkou koalicí soupeřů. Zahájí rozhovory se všemi

Opoziční zastupitel Roman Houska (ODS) upozornil, že pokus hnutí ProMOST skloubit funkce primátora a senátora není v tomto volebním období vhodný. Podle něj by vítěz voleb určitě našel ve svých řadách jiného kandidáta na primátora. „Jsme v situaci, kdy Most potřebuje primátora na plný úvazek,“ řekl Houska. Podle něj čelí radnice mnoha problémům, nemá například vyřešené centrum města a občanské soužití a musí se věnovat negativním dopadům energetické krize. „Teď není doba na pokusy a zkoušky,“ dodal.

Nová vedení po zářijových volbách má už řada obcí v okresu Most. V Litvínově, druhém největším městě okresu, se ustavující zasedání zastupitelstva konalo 14. října. Post starostky obhájila Kamila Bláhová (ANO), prvním místostarostu se stal opět Karel Rosenbaum (ANO) a druhou místostarostkou Květa Hellmichová (SNK ED). V Litvínově vládne koalice ANO, SNK ED a KSČM. Tyto subjekty mají ve 23členném zastupitelstvu 12 mandátů.

Zástupci hnutí ANO, SNK ED a KSČM podepsali v Litvínově koaliční smlouvu.
V Litvínově podepsali koaliční smlouvu. ANO s partnery plánuje velké investice

V Obrnicích, které jsou největší vesnicí na Mostecku, se stal znovu starostou Stanislav Zaspal. Jeho zástupcem je i nadále Josef Karas. Novinkou je post druhého místostarosty, kterým je Miroslav Grosser. Oba starostovi zástupci budou pracovat jako neuvolnění. Na koalici v Obrnicích se dohodla ODS s uskupením Rozumní. V patnáctičlenném zastupitelstvu získaly ve volbách po šesti křeslech.

Zbylá tři místa patří zástupcům ČSSD, kteří zůstávají i v dalším období v opozici. „Věřím, že i v novém složení budeme všichni usilovně spolupracovat na rozvoji obce a spokojenosti jejích obyvatel,“ uvedl starosta.