Podle tiskové zprávy, kterou František Kolář poslal do médií, Ivanu Řápkovou podpořil zaplacením billboardů. Na nich je on a slogan „Více Řápkových, méně Kocábů“.

Podporovatel chomutovské primátorky pracuje pro hradecké sdružení Sbližování, které nabízí Romům sociální a právní pomoc. Letos dluží na odvodech 175 tisíc korun a z ministerstva mu hrozí odebrání licence. České televizi na konci srpna Kolář řekl, že provoz sdružení platí ze svého. Z vlastní kapsy zaplatil i billboardy. „To je snad jedno, ne?“ reaguje Kolář na otázku, kolik ho kampaň stála a kdo ji platil. Nakonec dodal, že peníze dal on a že mu pomohli přátelé. Sám ve volbách nekandiduje.

Primátorka jeho počínání vítá, už se s ním i osobně setkala a chce s ním dále konzultovat problémy. „Jeho dlouholeté zkušenosti práce s romskou komunitou jsou neocenitelné. Ve srovnání s jinými neziskovými organizacemi jsou jeho výsledky práce astronomické,“ uvedla Řápková.

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb, kterého Kolář v textu označil za idiota, si myslí, že jde o předvolební mediální akci, která má pomoci Řápkové do parlamentu. Hlas Koláře je mezi Romy ojedinělý, uvedl v rozhovoru pro Novinky. Řápková propojení kampaní odmítá. „Ne, ODS s jeho kampaní nemá nic společného. Pan Kolář nabídl svoji podporu osobně, jakožto vyjádření souhlasu s mou prací a postoji,“ uvedla Řápková.

Romský aktivista z Hradce Králové považuje kroky primátorky za prospěšné. „Jsem Rom a s Romy pracuji celý svůj život. Vím velmi dobře, co Romům pomůže, a proto se zcela ztotožňuji s tím, co dělá paní Řápková. Poslední kapkou pro mne bylo rozhodnutí soudu, že exekuce dlužníků byly nezákonné,“ píše v tiskové zprávě.

Kolář si svým činem nezískal podporu u ostatních romských aktivistů, kteří naopak často primátorčiny kroky kritizují. Jeho jednání ostře odsoudil místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. „Pan Kotlár by si měl nejdříve udělat pořádek sám u sebe. Ať hlavně nikoho nedoporučuje. Jeho bych mohl doporučit jedině na Policii ČR,“ řekl pro server Romea.cz Ivan Veselý. Kolář se podle Veselého dříve jmenoval Kotlár, pod tímto jménem pracoval jako koordinátor romských poradců pro Královéhradecký kraj.

Kolář se v médiích neobjevuje poprvé, ostře vystoupil proti vedení kraje, protože jeho sdružení údajně nedostalo peníze kvůli diskriminaci. Podle vedení kraje je ale důvodem to, že sdružení neplatilo odvody, proto na peníze ztratilo nárok a o dotace si vůbec nepožádalo. Ostře taky vystupuje proti poslankyni Haně Orgoníkové ČSSD), a to společně se senátorem Vladimírem Drymlem, kterého nedávno smetla aféra s údajným sháněním kompromitujících materiálů právě na stranickou kolegyni Orgoníkovou.