Po starostovi Litvínova Danielu Volákovi (ODS) a zastupiteli Patriku Cmorejovi (Strana zelených) je nyní v Janově ubytován Jaroslav Škárka (Věci veřejné). Nový nájemník původem z Ostravy bydlí v Janově od pondělí.

Z prohlédnutých čtyř bytů si nakonec vybral ten nejméně zdevastovaný. Díry ve zdi prý neřeší. Čtvrt hodiny poté, co otevřel přívod vody do bytu, však vytopil souseda.

Bydlení bez elektřiny

„Elektrika je samozřejmě odpojená a před nastěhováním jsem musel byt nechat důkladně uklidit a vydezinfikovat,“ řekl ve středu Deníku Jaroslav Škárka, který si po pár dnech připadá celý ulepený. Kdyby prý měl v bytě ubytovat dítě nebo psa, raději by je nechal očkovat. Zkoumat místní obyvatele bude do soboty.

Proč Škárka zamířil zrovna do Janova? Podle politologa Zdeňka Zbořila se tak může chtít zviditelnit právě před nadcházejícími volbami. Jaroslav Škárka totiž kandiduje do poslanecké sněmovny. „Nepochyboval bych o tom, že to dělá kvůli volbám, ale kdyby u této své aktivity vytrval i po volbách a došel by k nějakému poznání nebo se jen poučil, tak je to k dobru věci,“ sdělil politolog. „Samozřejmě nepochybuji o tom, že kdyby nebyly volby, tak tam nejede. Navíc jde o novou stranu, která chce na sebe upozornit," dodal Zbořil.

"Jako Lídr Ústeckého kraje bych chtěl kraj poznat do všech detailů. Chtěl bych na vlastní kůži všechny varianty a formy života lidí zde,“ vysvětlil důvod pobytu v Janově Jaroslav Škárka, podle kterého je problémem Ústeckého kraje právě soužití přizpůsobivých a nepřizpůsobivých obyvatel.

„Nechtěl bych být jako ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který ač mu byl nabídnut byt v Janově, tak si bydlení nevyzkoušel,“ dodal Škárka.

V Janově už spalo více politiků

Život na janovském sídlišti si v dubnu na vlastní kůži vyzkoušel i starosta Litvínova Daniel Volák. Spolu s městským zastupitelem Patrikem Cmorejem. Starosta se zastupitelem tenkrát vyslyšeli zástupce osadního výboru v Janově a navštívili v nočních hodinách starousedlíky. Starosta se zastupitelem poté přespali v jednom z bytů panelového domu na janovském sídlišti, kam si přinesli i spacáky.

Byty nepřizpůsobivých obyvatel také sledovala litvínovská radnice. V rámci druhé etapy nulové tolerance v Litvínově nechalo město zkontrolovat 192 problémových bytů. Podle místostarosty Litvínova Martina Kliky se do Janova stěhuje velké množství sociálně slabých lidí ze Slovenska. Strážníci Městské policie Litvínov od dubna do konce července stačili zaregistrovat 640 přestupků ve veřejném pořádku. Radnice také nechala zkontrolovat zda lidé neutrácejí peníze ze sociálních dávek na automatech.