První čeští videoherní nadšenci si nedávno vyzkoušeli simulátor, v němž se na monitoru stali křesťanským spasitelem z pohledu první osoby. „Zažijete život Ježíše Krista na vlastní kůži, od jeho narození až po ukřižování a vzkříšení,“ shrnuli zahraniční vývojáři hru inspirovanou příběhy Nového zákona.

Kněz: Simulátor mě nepobuřuje

Deník se na názor zeptal katolického kněze Zbigniewa Czendlika, který je dle svých slov videohrami neposkvrněný. Připravovaný simulátor Ježíše ho nepobuřuje.

„Fenomén videoher se stal součástí života mnoha lidí, i věřících a starších než jsem já. Jsou způsobem relaxování. Takový simulátor nemusí být špatný nápad, pokud přinese něco pozitivního. Tvůrci se ani nemusí přesně držet Nového zákona. Vezměte si filmové zpracování Anděla Páně od režiséra Jiřího Stracha. Z posvátných příběhů udělal pohádku, která obohatila spoustu lidí a přiblížila jim křesťanskou tematiku. Možná si na stará kolena u někoho hru za Ježíše zahraju,“ řekl s úsměvem.

Activision Blizzard. Ilustrační foto.
Drama v Activision Blizzard: sexuální skandály, zastrašování a rekordní akvizice

Nutno zmínit, že pro ostřílené pařany biblický simulátor nemusí být dostatečně atraktivní a akční. Vezměte si jen čtyřicet dní, které Ježíš strávil na poušti… Víc než kde jinde ale bude platit, že cesta je cíl. Vždyť konec celého Kristova příběhu byl vyspoilerován, tedy prozrazen, už před dvěma tisíci lety.

Oslovení herní znalci připomněli, že žánr biblických her vyprávějících křesťanské příběhy je z pohledu digitálního světa starý jako Písmo svaté. První takový titul vznikl přesně před čtyřiceti lety.

Zdroj: Deník„Zájem vývojářů ale upadl. Obávají se patrně ostudy nebo velké kontroverze. Myslím, že her s čistě náboženskou tematikou se v poslední době do obecného povědomí dostává minimum,“ míní Zbyněk Záhora, předseda herního spolku MU Games Studies.

Doplnil jej Vít Šisler ze Studia nových médií Univerzity Karlovy. „V mainstreamových hrách se náboženská tématika objevuje poměrně často, jde nicméně většinou o fiktivní náboženství, které dodává uvěřitelnost jednání postav ve hře a jejich motivaci, ale zároveň nemůže nikoho urazit," vysvětlil.

Zdroj: Youtube

Vedle toho však i dnes najdeme hry, které jsou vyráběny cíleně za účelem propagace konkrétního náboženství nebo šíření jeho etických hodnot. „Často se jedná o jednoduchý edutainment, který cílí na dětské hráče a jejich rodiče. Takové hry s křesťanskou tématikou najdeme například v USA, s islámskou na Blízkém východě a hinduistickou v Indii. Tyto hry se ovšem málokdy dostanou do herního hlavního proudu a jedná se spíš o okrajovou záležitost," dodal Šisler.

Nejbizarnější simulátory

U hry o Ježíši pak Záhora našel jistou zajímavost právě ve spojení náboženství s žánrem simulátoru. Kromě seriózních simulátorů, například pilotování letadla nebo řízení vozidel, totiž existují i bizarnosti typu simulátoru kozy nebo když příběh vypráví banální krajíc toastového chleba. „To jsou jakési parodie. Simulátor Ježíše Krista se zatím jeví půl napůl. Vývojáři tvrdí, že jde o seriózní spíše vážné příběhy. Nicméně graficky je to dle ukázky na dnešní dobu bída,“ doplnil Záhora.

God of War: Ragnarok
Legendární Zelda i božský Kratos. Podívejte se na nejočekávanější hry roku 2022

Je otázkou, nakolik má chystaný titul šanci oslovit miliony křesťanů po celém světě či potenciálních hráčů z řad nevěřících. Vůbec první trailer s oznámením simulátoru Ježíše Krista již dosáhl na Youtube kanálu amerického herního serveru IGN více než šesti a půl milionů zhlédnutí.

„Vývojáři možná počítají s tím, že si ze simulátoru někteří streameři na internetu budou dělat zábavu a legraci. Což je voda na mlýn prodejů. Faktem je, že populární se dnes může stát i totální blbost. Úspěch simulátoru Ježíše lze před vydáním těžko prorokovat,“ konstatoval Záhora.