Nizozemský úřad pro nukleární bezpečnost a ochranu před radiací (ANVS) vydal varování před deseti produkty, o kterých zjistil, že vydávají nebezpečné ionizující záření.

Úřad rovněž vyzval, aby lidé tyto produkty nepoužívali. Mohly by totiž způsobit dlouhodobé škody na zdraví. Informoval o tom britský server BBC. 

Famfrpál. Ilustrační snímek
Hra famfrpál zřejmě dostane v USA nový název. Důvodem jsou i názory Rowlingové

Paradoxem je, že údajné nebezpečí sítě typu 5G nebylo nikdy potvrzeno. Naopak se o ní šíří mnoho dezinformací.

Podle WHO jsou sítě páté generace bezpečné a nikterak zásadně odlišné od již existujících sítí 3G a 4G. Mobilní sítě naopak používají neionizující radiové vlny, které nijak neohrožují DNA. I přes to se některé vysílače staly cílem útoků. Stáli za nimi lidé, kteří uvěřili dezinformacím o síti 5G.

Energetické brnění

Nebezpečné „proti 5G“ produkty zahrnují například tzv. „energetické brnění“. Jeho součástí je maska na spaní, náramek či náhrdelník. Náramek určený pro děti s názvem Magnetix Wellness rovněž vydává záření. „Již je (doplňky) nenoste, bezpečně se jich zbavte a vyčkejte pokynů k vrácení,“ uvedl úřad ANVS v prohlášení.

„Prodejci v Nizozemsku, které ANVS identifikoval, byli informováni, že byl prodej těchto výrobků zakázán a s jeho prodejem musí okamžitě přestat. Rovněž o tom musí informovat své zákazníky,“ stojí dále v prohlášení.

Farmaceutická společnost Pfizer je pod neustálým tlakem hoaxů, které se šíří i přes zjevnou nesmyslnost, ilustrační foto
Ne, nový lék od Pfizeru není „převlečený ivermektin“. Dokládají to data i čísla

Úřad ANVS na svých stránkách publikoval kompletní list produktů, které jsou radioaktivní.

Konspirační teorie proti síti 5G daly vzniknout mnoha podobným zařízením a doplňkům. Ty však většinou nemají vůbec žádný efekt.

V květnu 2020 se britské úřady snažily zastavit podej USB klíčů, které prodejci nabízeli za 339 liber (zhruba 10 tisíc korun). Ty měly údajně chránit před sítí páté generace. Tyto podvodné klíče se prodávaly také na Amazonu.