„Deset chatek nám voda totálně zničila. I návštěvníků ve stanech a karavanech je proti loňsku tak polovina," řekl  provozovatel kempu na Střeleckém ostrově v Litoměřicích Josef Hájek. Tam voda z Labe sahala v době kulminace až do výšky tří metrů.

Ubytovaní tam ještě na začátku července nemohli být ani návštěvníci festivalu Litoměřický kořen, který pořádali v blízkém letním kině. Slabší sezonu mají i teď. „Určitě to lidi odradilo. Měli něco objednáno, tak chtějí mít jistotu. I cizinci volají, jestli je vše v pořádku," dodal Hájek.

Voda na začátku června zasáhla také kemp U Hráze na břehu Nechranické přehrady na řece Ohři. Hladina tam podle provozovatelky areálu Lenky Jirkovské stoupla asi o 1,6 metru. Voda podle ní zaplavila karavany, které stojí u vody, k chatkám ale hladina nevystoupala. „Od 1. července jsme otevření bez omezení," řekla  Jirkovská.

Malý zájem o ubytování ale nepřikládá povodni, spíš hospodářské krizi. „Lidé jezdí rok od roku méně. Je to finanční situací," dodala.

Pokles zájmu ale letos zaznamenaly i kempy, které voda přímo nezasáhla. Například kemp Marina Labe v Píšťanech na Litoměřicku zaplavený nebyl, voda zasáhla jen písečnou pláž jezera, které je propojené s Labem. „Úbytek jsme zaznamenali, ale nijak drastický," řekla recepční Hana Marešová.

Také provozovatel kempu v Brozanech nad Ohří Jiří Trnka se domnívá, že povodeň lidi odradila. Přestože má areál na webových stránkách upozornění, že velká voda kemp nezasáhla, lidé jezdí méně než vloni. „Stejně se pokaždé ptají, jestli kemp funguje," dodal.

Povodně ovlivnily turistický ruch i před třemi lety, kdy bylo zasaženo především Děčínsko. Bleskové povodně tam byly na začátku srpna 2010, turisté ale jezdili málo po celý zbytek sezony. Zavřené byly i poničené soutěsky Kamenice, kde se v sezoně jezdí na lodičkách. Letos obec soutěsky i přes povodeň otevřela, i když byly vodou z Labe zasaženy. Soutěsky jí přinášejí kolem 12 milionů korun ročně, které na obnovu nutně potřebuje.