Pietní akt a křest publikace
Kdy: sobota 8. května od 11.45 do 12.15 hodin
Kde: na facebooku a kanálu youtube
Klub vojenské historie Osada pořádá v sobotu 8. května pietní akt k uctění památky obětí II. světové války. Ten se bude konat fyzicky u pomníku v Litvínově – Hamru, avšak bez přítomnosti diváků. Pro ty bude připraveno online živé vysílání na facebooku KVH Osada a na kanálu youtube. Bude se také křtít publikace Pomníky na Litvínovsku: II. světová válka.

První jízda s Veterány Litvínov
Kdy: neděle 9. května v 9 hodin
Kde: sraz na parkovišti naproti Lidlu
Muzeum Veteráni Litvínov chystá na neděli  9. května letošní první projížďku. Trasa bude dlouhá zhruba 50 kilometrů a povede po silnicích Krušných hor. Sraz účastníků je v 9 hodin na parkovišti naproti Lidlu. Spolek Veteráni Litvínov vznikl 9. dubna 2016 z iniciativy Tomáše Urbana. Muzeum najdete ve staré nádražní budově v Litvínově.

Jarní cena klisen města Mostu
Kdy: neděle 9. května
Kde: online přenos z Hipodromu Most na www.eduittv.cz
Milí příznivci Hipodromu Most. Rádi vás informujeme, že v neděli 9. května se pojede 73. Jarní cena klisen města Mostu. Bohužel i tento dostih bude bez diváků. Upozorňujeme, že nikdo z veřejnosti nebude mít možnost se přijít podívat. Děkujeme za pochopení. Budete-li chtít sledovat přímý přenos z dostihového odpoledne, budete mít možnost na: www.equitv.cz. Výsledky pak hledejte na: www.hipodrom.cz/akce a u konkrétního dostihu rozklikněte piktogram poháru.

Běh osvobození
Kdy: do neděle 9. května
Kde: kdekoliv, kde jsou památníky
Oslavme důstojně a sportem 76. výročí osvobození a porážku nacismu. Registrovaní běžci se mezi 5. a 9. květnem vydají na trasu v místě bydliště. Mohou i opakovaně, protože kritériem hodnocení je co nejvíce naběhnutých kilometrů. Ještě podstatnější je ale dobrý pocit, že účast pomůže válečným veteránům. A letošní výzvou je položit cestou květinu na vojenské památníky. Virtuální Běh osvobození se poprvé běžel před rokem a byl teprve druhým virtuálním během vůbec, zatímco amatérští sportovci nemohli vyrazit hromadně na trať. Výtěžek loňského běhu (125 tis. korun) pomohl s úhradou rehabilitací a bezbariérovým bydlením dvěma zraněným vojákům, kterým dlouhodobě pomáhají dobrovolníci Spolku Vlčí máky.

Májová pátračka s SVČ Most
Kdy: do 31. května
Kde: v ulicích města Mostu
Středisko volného času v Mostě má pro malé, ale i ty větší, připravenu další zajímavou a zábavnou hru. Jmenuje se Májová pátračka. Při ní se opět plní úkoly. Účastníci musí projít několik stanovišť: Na Benediktu, kde se hledá socha ve tvaru srdce a určuje jméno jejího autora. Na Šibeníku se hledají zvířátka, která se pohupují na síti vedle pokladny Funparku. U vchodu do knihovny se hledá výdejní knižní okénko a u vchodu do Divadla rozmanitostí se počítají schody. U aquadromu se počítají stojany na kola. Na Šibeníku u venkovní posilovny se hledá písmenko z cedule naučné stezky.

Soutěž První máj, parku čas
Kdy: od 1. do 8. května
Kde: park Střed v Mostě
Zamilovaní i nezamilovaní se budou moci od 1. do 8. května zapojit do soutěže Nadace Proměny Karla Komárka s názvem První máj, parku čas. Její účastníci se v parku Střed v Mostě vyfotografují u přesunutého biologického tělesa, u rozkvetlého stromu nebo kdekoli jinde a snímky potom pošlou e-mailem na adresu parkstred@nadace-promeny.cz. Nejlepší fotografii porota odmění moderním „instantním“ fotoaparátem Instax, ze kterého lze rovnou tisknout fotografie jako z polaroidu.

Lidový běh O pohár primátora města Most okolo 1. náměstí
Kdy: do 16. května
Kde: 1. náměstí v Mostě
Již 23. ročník oblíbené akce se letos uskutečňuje, díky protiepidemickým opatřením trochu jinak. Účastníci se při běhu na náměstí nesejdou, ale mohou jej absolvovat jednotlivě. Trasa je oproti minulým ročníkům mírně upravena. Startovné se neplatí. Startující si čas změří stopkami nebo aplikací, kterou používají a výsledný čas svého běhu, společně se jménem, nahlásí na e-mail: hasil@svc-most.cz. Drobnou odměnu a vytištěný účastnický list obdrží v recepci SVČ Most, pokud svůj start doloží fotografií.

Příroda kolem nás s SVČ Most
Kdy: do 31. května
Kde: kolem rybníčku u přesunutého kostela
Středisko volného času v Mostě připravilo na květen pro děti a rodiče stezku kolem rybníčku u přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Ta se jmenuje Příroda kolem nás. Účastníci po cestě najdou deset stanovišť s úkoly. Za splnění úkolů čeká na účastníky v recepci SVČ v Mostě malá odměna. Podmínkou pro její získání je fotka z plnění úkolů. Tu je možné poslat na e-mail program@svc-most.cz nebo ji ukázat při vyzvednutí v recepci do konce května.

Čarodějnická stezka na Resslu
Kdy: do 16. května
Kde: areál na vrchu Ressl v Mostě
Účastníky čeká nová trasa s deseti úkoly. Vede přes můstek k bývalému letnímu kinu a dále k rybníčku. Start je u vchodu na koupaliště. Každý, kdo absolvuje stezku, může si vyzvednout diplom a odměnu v recepci Střediska volného času v Mostě. Podmínkou je doložení desátého úkolu a zaslání na e-mail: dachova@svc-most.cz nebo prokázáním přímo v recepci SVČ Most.

Videa k výstavě o ptačích stavitelích
Kdy: ve volném čase
Kde: na internetu, na kanálu youtube
S ohledem na příchod jara si dovoluje Oblastní muzeum a galerie v Mostě představit krátká videa k výstavě ornitologa Jaroslava Bažanta Ptačí Stavitelé, která probíhá od 6. listopadu 2020 a bohužel stále ještě není možné výstavu navštívit osobně. Videa vznikají ve spolupráci Oblastního muzea a galerie v Mostě a nahrávacího studia Ponte records. Jak ptáci hnízdí a jak se starají o mladé, se dozvíte v pořadu na Youtube kanálu, kde je prezentováno 22 krátkých videí. Webová aplikace pojme svět ptačích stavitelů v plné šíři.

Virtuální prohlídka výstavy Trnka na zámku
Kdy: ve volném čase
Kde: na facebooku města Litvínova
V roce 2020 proběhla v zámku Valdštejnů výstava díla Jiřího Trnky. Umělce, který proslul jako filmař a ilustrátor dětských knih. O jeho umu, talentu a stylové rozmanitosti se mohli návštěvníci přesvědčit prostřednictvím více než 130 originálních ilustrací z dnes již klasických knih, jakými jsou kupříkladu České pohádky, Broučci, Míša Kulička, Fimfárum… Ilustrace byly doplněny loutkami z Trnkových animovaných filmů (Staré pověsti české, Bajaja, osudy dobrého vojáka Švejka, Sen noci svatojánské…). Součástí výstavy byla i interaktivní projekce zaměřená na jeho nejznámější Trnkovu knihu Zahrada.

Výstava 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku
Kdy: do 2. ledna 2022
Kde: virtuálně na webu Oblastního muzea a galerie v Mostě
Kvůli vládním opatřením byla výstava v Oblastním muzeu a galerii v Mostě prodloužena až do 2. ledna 2022. Až to epidemiologická opatření dovolí, bude spolu s muzeem otevřena i celá výstava. V současnosti si ji můžete prohlédnout virtuálně na webu. Výstava představuje dobové železniční předměty v drážních kancelářích, panely s informacemi a historické fotografie k jednotlivým tratím a nádražím, železniční předpisy a jízdní řády nebo původní směrové cedule. Děti i dospělé zajisté zaujmou funkční železniční modely, hračky a parní stroje ze sbírky Radka Vejříka. Součástí je i výstava grafik Jiřího Boudy s železniční tématikou. Dalším lákadlem je i moderní dálkově řízené modelové kolejiště o velikosti H0, které bude, až to bude možné, ve vybraných dnech provozovat Klub železničních modelářů Moldaváček z Oseka. Po celou dobu výstavy bude k dispozici také dětský koutek a fotokoutek. Až to situace dovolí, budou i další doprovodné akce.

Jarní fotokoutek na nádvoří zámku
Kdy: pondělí až pátek 9 – 17 hodin, sobota a neděle 10 do 17 hodin
Kde: nádvoří zámku Valdštejnů v Litvínově
Na nádvoří zámku Valdštejnů v Litvínově vznikl další fotokoutek pod lípou. Tentokrát jsou tam domácí zvířátka, která vítají jaro. Kdo má cestu do města, může se projít nádvořím a prohlédnout si tuto zámeckou atrakci a vyfotografovat se u ní.

Cestování za kamínky se SVČ
Kdy: ve volném čase
Kde: v ulicích města Mostu
Středisko volného času v Mostě na začátku letošního roku připravilo pro zájemce hru. Ta se jmenuje Cestování s kamínky a stále běží. „Milí přátelé, v lednu jsme spustili akci Cestování s kamínky. V tu dobu jsme po Mostě rozmístili 10 malovaných kamínků s logem našeho SVČ. Pokud tedy některý najdete, dejte nám to prosím vědět,“ vyzývají zástupci střediska. Můžete poslat fotku a napsat na jeho facebook nebo na mail dachova@svc-most.cz.

Vycházka k jezeru Most
Kdy: ve volném čase
Kde: areál jezera Most
V současnosti je asi největším lákadlem k vycházkám a pobytu na čerstvém vzduchu jezero Most. Ostatně svědčí o tom každý den plné parkoviště a množství příchozích, kteří vyrážejí k největší vodní hladině na severu přímo z města po svých. Jezero vzniklo rekultivací bývalého Dolu Ležáky. Má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Maximální hloubka je 75 m. Při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m3. Přístupné veřejnosti je od září 2020.

Puklá skála u Flájské přehrady
Kdy: přístupná po celý rok
Kde: nedaleko Flájské přehrady
Zhruba kilometr od hráze Flájské přehrady leží nápadné skalisko načervenalé barvy - Puklá skála. Skalní výchozy jsou tvořeny červenavě zabarveným granitovým porfyrem a draselný živec v nich tvoří až několik centimetrů velké vrostlice. Skalnatý hřeben má tvar půlměsíce otevřeného k západu, je přibližně 50 m dlouhý a stupňovitě klesá směrem k jihu. Dosahuje výšky do 8 metrů. Poblíž horní části hřebene je ještě izolovaná skalní polověž, snadno přístupná z náhorní strany. Z té údolní je vysoká okolo 5 m. Pod skalami se pak nachází malé kamenné moře. Nedaleko pod skálou vede po lesní cestě protínající úbočí cesta s červenou značkou z bývalých Flájí do Českého Jiřetína. Pokud mineme ve směru od Flájí skálu a odbočíme první cestou vpravo vzhůru do kopce, přijdeme přímo k úpatí skály. Ze zadní strany se dá poměrně lehce a bezpečně na skálu vylézt.

Výstup na vrch Loučná
Kdy: přístupný celoročně
Kde: mezi Mezibořím a Dlouhou Loukou
Loučná je nejvyšší hora Mostecka (955,9 m) a celého východního Krušnohoří. Jižní svahy hory se sice strmě zvedají nad Mosteckou pánví, ale vlastní vrchol je relativně plochý a při pohledu z náhorní strany nijak impozantní. Dříve byla nazývána Wieselstein. Na vrcholové plošině se nacházejí dvě žulová skaliska. Níže byly vztyčeny dva kříže. Na konci 90. let 20. století byla na vrchol vyznačena odbočka od modré turistické cesty z Litvínova přes Meziboří do Dlouhé Louky.

Tesařova cesta
Kde: z Meziboří do Litvínova a zpět
Kdy: přístupná celoročně
Naučná stezka Tesařova cesta má počátek v Meziboří a vede přes Litvínov zpět do Meziboří. Byla vybudována pro rekreaci obyvatel této oblasti i pro místní dovolenkáře. Na trase, která je dlouhá dvanáct kilometrů, se nachází 17 zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět mnoho zajímavostí o této oblasti i o celých Krušných horách. Jsou zde informace nejen o přírodních zajímavostech, ale i o historii a architektuře navštívené lokality. Dále se návštěvníci seznámí s vegetací, péčí o lesy a s biocentrem Šumný důl. K odpočinku slouží několik na stezce umístěných odpočívadel.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: u obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň a Liščí vrch. Na severu Hora Svaté Kateřiny, na západě jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách. O něco dále pak Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu osada Lesná.

Hrad Hněvín
Kdy: po celý rok
Kde: nad městem Most
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Silueta vrchu Hněvín, dříve Zámecká hora, s hradem patří k nejvýraznějším symbolům města Mostu. Přímo až k hradu vede ze čtvrti Zahražany (od budovy současného gymnázia) silnice s ukazateli směru, před hradem je hlídané parkoviště. Z Hněvína je výborný výhled na Krušné hory, město Most i České středohoří. Restaurace je v současnosti zavřená. Pozor, v areálu probíhají opravy!

Na procházku k přehradě Fláje
Kdy: celoročně
Kde: u Českého Jiřetína
Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetína je pilířovou přehradou, navíc uvnitř dutou, takže je jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je však vstup zakázán. Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Vyhlídka nad zámkem Jezeří
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nad zámkem Jezeří
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Z vyhlídky je vidět nejen na samotný zámek, ale je z ní i úchvatný výhled na uhelné doly na jedné straně a České středohoří na straně druhé.

Čertova kaple u zámku Jezeří
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: pod zámkem Jezeří
Proč přijít: Po levé straně příjezdové komunikace k zámku Jezeří je zřícenina nedostavěné hraběcí kaple, známá pod lidovým názvem Čertova kaple. Toto místo je opředeno tajemstvím a i dnes tam pocítíte opravdu zvláštní atmosféru. Stavba nebyla nikdy dokončena, protože si to prý nepřály temné mocnosti. Poté, co se opakovaně zřítila klenba kaple, bylo od stavby upuštěno a dodnes před jejím vchodem stojí kamenné podstavce a vedle sloupy, které tam měly být vztyčeny – vše zanecháno tak, jak byla stavba opuštěna.

Rozhledna Jeřabina
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nedaleko obce Klíny a nad obcí Křížatky
Za kolik: bez vstupného
Proč přijít: Rozhledna, která nabízí výhledy do českého vnitrozemí, stojí na svazích Krušných hor nad obcí Křížatky na Litvínovsku, na stejnojmenném vrchu Jeřabina. Leží v nadmořské výšce 785 metrů. Přístupná je ze silnice Litvínov - Janov směr Mníšek v Krušných horách, kde je vybudováno menší parkoviště. Odtud vede lesní pěšina cca 500 metrů k rozhledně. První rozhlednu zde vybudoval německý turistický spolek v roce 1884. Po druhé světové válce zde bylo jen torzo, na jehož základech postavil v roce 2009 Sport areál Klíny novou zastřešenou rozhlednu, přístupnou po několika vnitřních schodech. Nedaleko rozhledny na sousedním vrcholu kopce je skalní masív, sloužící také jako cvičné skály pro horolezce.

Vodní nádrž Janovská přehrada
Kdy: po celý rok
Kde: u osady Křížatky
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Vodní nádrž u osady Křížatky nad Litvínovem a Janovem v Krušných horách se též nazývá Mostecká nádrž, neboť zásobuje vodou města Most. Vznikla přehrazením říčky Loupnice na začátku 20. století a jde o chráněnou technickou památku. Samotná přehrada není volně přístupná. Na hráz a břehy je z důvodu ochrany vody přístup zakázán, ale okolím vede turistická cesta. Jde o krátký výlet vhodný pro děti. Dobrý přístup je z osady Křížatky po modré a od rozcestí nad Křížatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice a z Litvínova vede k přehradě červená značka.