Vánoční trhy v centru Mostu
Kdy: do 22. prosince
Kde: 1. náměstí v Mostě
Proč přijít: K jedenácti prodejním stánkům přibylo od čtvrtka 3. prosince dalších sedm a zvětšily se rozestupy mezi nimi. Sortiment se rozšířil o svařené víno, langoše, trdelník, klobásy, borůvkový svařák a další. Veškeré jídlo bude prodejci označeno jako „s sebou“. V případě, že někdo z návštěvníků bude konzumovat na místě, pak ho Městská policie Most nebude pokutovat.

Vánoční příběh u jezera Most
Kdy: do 31. prosince
Kde: u jezera Most
Středisko volného času v Mostě, které letos slaví deset let existence, připravilo pro zájemce adventní procházku u jezera Most. Vánoční příběh, jak je akce nazvána, začal včera a potrvá až do 31. prosince. Jedná se o volnočasovou aktivitu pro rodiče s dětmi, spojenou s plněním deseti úkolů, které připomínají zvyky a tradice českých Vánoc. Projděte celou stezku pod dětským hřištěm, vytvořte obrázek, vyfoťte ho a pošlete na e-mail pulgrova@svc-most.cz nejpozději do 31. prosince. V SVČ na vás čeká malá odměna.

Kouzelné hrátky se zvířátky
Kdy: od středy 25. listopadu do neděle 6. prosince
Kde: park mezi magistrátem a hotelem Cascade v Mostě
Proč přijít: Středisko volného času a Mateřské centrum Duhová kulička přichystaly zajímavou akci pro nejmenší děti, a to Kouzelné hrátky se zvířátky, kterou najdou v parku mezi budovou magistrátu a hotelem Cascade v Mostě. Kouzelná stezka je začaruje do nejrůznějších zvířátek, pro která jsou připraveny i další úkoly. Hra samotná: stezka (doporučený věk 2-5 let) je volně přístupná, projděte si ji, proměňte se ve zvířátka, společně plňte úkoly a třeba se i něco nového přiučíte. Za splnění úkolů budete mít (po skončení hry) v recepci SVČ připravenou malou odměnu. Podmínkou k vyzvednutí odměny je důkaz účasti v podobě fotky z plnění úkolů, kterou nám zašlete na mail materske.centrum@svc-most.cz nebo ukážete přímo na recepci. Vybrané fotky mohou být zveřejněny na FB SVČ Most. Stezce zdar!

Příběh starého Mostu
Kdy: do 27. ledna 2021
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Proč přijít: Výstava je věnována památce historičky Heide Mannlové Rakové (1941–2000), která svůj život zasvětila poznání a záchraně kulturního dědictví Mostu a Mostecka. Výstavu pořádají Oblastní muzeum a galerie v Mostě s Ústeckým krajem za finanční podpory Programu spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014-2020, jako výstup projektu Umění pozdního středověku v hornické oblasti Krušnohoří, r. č. 100289027, a s finanční podporou Ministerstva kultury ČR. Výstava tak opětovně po více jak dvaceti letech zpřístupňuje veřejnosti sbírku výtvarného umění, s jejíž pomocí má přiblížit podobu starého Mostu a jeho umělecké a stavební hodnoty. Autorka a kurátorka výstavy: Jitka Šrejberová. Výtvarné řešení výstavy: Pavel Koch.

Ptačí stavitelé
Kdy: do 28. února 2021
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Proč přijít: Přírodovědné oddělení Oblastního muzea a galerie v Mostě, p. o. připravilo výstavu ptačích hnízd a kolébek. Svět ptáků láká lidskou zvídavost odnepaměti. Jejich úžasná schopnost létat, zajímavé tvary, pestré zbarvení… V neposlední řadě pozoruhodné životní projevy, kde asi nejvíc obdivujeme jejich rodičovskou péči. Ta je těsně spjata se stavbou a využitím hnízd. Každý druh ptáka má své typické hnízdo, i když některé stavby příbuzných taxonů se mohou podobat. Na výstavě jsou k vidění hnízda většinou hojných ptačích druhů, které bylo poměrně snadné nashromáždit. Můžeme vidět složitou stavbu moudivláčka, chmýřím měkce vystlanou misku stehlíka, hliněný výtvor vlaštovky a mnohá jiná. Kurátorem výstavy je ornitolog Jaroslav Bažant.

Přehlídka nápadů, zručnosti, řemesel a vtipu aneb Vánoce po celý rok
Kdy: do listopadu 2021
Kde: zámek Valdštejnů v Litvínově
Proč přijít: Obměněná výstava vánočně ozdobených stromků a vánočních dekorací. Vystavující: Tereza Komárková, Petra Hanáková, Věra a Lenka Drengubákovy, Lenka a Ivana Paulovičovy, Anna Kropáčková, Lenka Fílová, Monika Tvrzníková, Kateřina Rybová, Hana Fejfar, Karolína Stráníková, Dáša Wohanková, Andrea Traganová, Roman Kubec, Dekor.perník Litvínov, Klub krajkářek Herdulky, Patchwork klub Litvínov, RAUTIS, a. s. Poniklá.

Hrad Hněvín
Kdy: po celý rok
Kde: nad městem Most
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Silueta vrchu Hněvín, dříve Zámecká hora, s hradem patří k nejvýraznějším symbolům města Mostu. Přímo až k hradu vede ze čtvrti Zahražany (od budovy současného gymnázia) silnice s ukazateli směru, před hradem je hlídané parkoviště. Z Hněvína je výborný výhled na Krušné hory, město Most i České středohoří. Restaurace je v současnosti kvůli vyhlášeným opatřením zavřená. Pozor, v současnosti v areálu probíhají opravy!

Na zimní procházku k přehradě Fláje
Kdy: celoročně
Kde: u Českého Jiřetína
Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetína je pilířovou přehradou, navíc uvnitř dutou, takže je jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je vstup zakázán. Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Salesiova výšina je za humny okresu
Kdy: celoročně přístupná
Kde: poblíž města Osek v lese
Proč přijít: Salesiova výšina je skalní útvar nedaleko města Osek v teplickém okrese, tedy lidově řečeno těsně za humny okresu Most. S nadmořskou výškou 422 m je zároveň nejvyšší vrchol geomorfologického celku Mostecká pánev. Od 29. srpna 1986 je chráněna jako přírodní památka. Název výšiny připomíná Salesia Krügnera, který byl v letech 1834 – 1842 opatem oseckého kláštera a velkým milovníkem krušnohorské přírody.

Vyhlídka nad zámkem Jezeří
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nad zámkem Jezeří
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Z vyhlídky je vidět nejen na samotný zámek, ale je z ní i úchvatný výhled na uhelné doly na jedné straně a České středohoří Na straně druhé.

Čertova kaple u zámku Jezeří
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: pod zámkem Jezeří
Proč přijít: Po levé straně příjezdové komunikace k zámku Jezeří je zřícenina nedostavěné hraběcí kaple, známá pod lidovým názvem Čertova kaple. Toto místo je opředeno tajemstvím a i dnes tam pocítíte opravdu zvláštní atmosféru. Stavba nebyla nikdy dokončena, protože si to prý nepřály temné mocnosti. Poté, co se opakovaně zřítila klenba kaple, bylo od stavby upuštěno a dodnes před jejím vchodem stojí kamenné podstavce a vedle sloupy, které tam měly být vztyčeny – vše zanecháno tak, jak byla stavba opuštěna.

Rozhledna Jeřabina
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nedaleko obce Klíny a nad obcí Křížatky
Za kolik: bez vstupného
Proč přijít: Rozhledna, která nabízí výhledy do českého vnitrozemí, stojí na svazích Krušných hor nad obcí Křížatky na Litvínovsku, na stejnojmenném vrchu Jeřabina. Leží v nadmořské výšce 785 metrů. Přístupná je ze silnice Litvínov - Janov směr Mníšek v Krušných horách, kde je vybudováno menší parkoviště. Odtud vede lesní pěšina cca 500 metrů k rozhledně. První rozhlednu zde vybudoval německý turistický spolek v roce 1884. Po druhé světové válce zde bylo jen torzo, na jehož základech postavil v roce 2009 Sport areál Klíny novou zastřešenou rozhlednu, přístupnou po několika vnitřních schodech. Nedaleko rozhledny na sousedním vrcholu kopce skalní masív, sloužící také jako cvičné skály pro horolezce.

Vodní nádrž Janovská přehrada
Kdy: po celý rok
Kde: u osady Křížatky
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Vodní nádrž u osady Křížatky nad Litvínovem - Janovem v Krušných horách se též nazývá Mostecká nádrž, neboť zásobuje vodou města Most. Vznikla přehrazením Loupnice na začátku 20. století a jde o chráněnou technickou památku. Samotná přehrada není volně přístupná. Na hráz a břehy je z důvodu ochrany vody přístup zakázán, ale okolím vede turistická cesta. Jde o krátký výlet vhodný pro děti. Dobrý přístup je z osady Křížatky po modré a od rozcestí nad Křížatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice (a z Litvínova) vede k přehradě červená značka.

Tip na knihu: Šance tu je
Kdo: Richard Russo, překlad Vratislav Kadlec
Kde: vydavatelství Host, 2020
Román o nezdolnosti přátelství a jeho složité povaze od nositele Pulitzerovy ceny. Jednoho zářijového dne se ve svých šestašedesáti letech sejdou na ostrově u pobřeží Massachusetts tři kamarádi. Seznámili se na vysoké škole a už tehdy se snad nemohli víc lišit — natož dnes. Lincoln je realitní makléř, Teddy vede malé nakladatelství a Mickey je muzikant za zenitem. Každý z nich má své vlastní tajemství, nemluvě o ohromné záhadě, která jim všem vrtá hlavou, a to už od doby, kdy tento ostrov před více než čtyřiceti lety navštívili společně naposledy. Strhující příběh o tom, že pouta přátelství mohou člověka omezovat a zároveň mu prospívat úplně stejně jako vazby uvnitř rodiny či jakéhokoli jiného společenství. 383 stran.

Tip na knihu: Město Chomutov a železnice
Kdo: Jan Kadlec
Kde: Akord Chomutov
Rok 1870 byl pro město Chomutov význačným mezníkem, tento rok dne 8. 10. do Chomutova přijel první vlak. Zanedlouho se chomutovské nádraží stalo velkým dopravním uzlem. K tomuto výročí je vydána rozsáhlá knih i historii tohoto velkého železničního uzlu s názvem "Město Chomutov a železnice". Autorem této knihy je Ing. Jan Kadlec. Kniha je u nás v muzeu v prodeji za 400,- Kč.

Tip na společenskou hru: Jízdenky prosím! Evropa
Kdy: ve volném čase s rodinou
Kde: ADC Blackfire
Veleúspěšná hra o stavbě železnic po celé Evropě. Jízdenky, prosím! postaví hráče do rolí stavitelů železničních tratí v Evropě – čím rozrostlejší vlakovou síť vybudují, tím blíže se dostanou k vítězství. Je pokračováním deskové hry Ticket to Ride. Oproti svému předchůdci se hráči přenáší do Evropy na přelomu 19. a 20. století, kde budování železniční sítě komplikuje množství horských masivů a členitost mořských břehů, kdy je občas výhodnější vodní masu překlepnout než ji složitě objíždět. Kromě nového herního plánu s mapou Evropy je hra obohacena o několik nových prvků