Barokní zahrada Großsedlitz slaví 300 let

Akce již skončila

Na cestě do Drážďan nedaleko sasko – českých hranic se nachází barokní poklad - zahrada Großsedlitz, která si zachovala stále čitelný záměr svého tvůrce. August Silný ji využíval pro své citrusy a především jako reprezentativní dějiště opulentních slavností. O víkendu 15. a 16. června se v barokní zahradě konají oslavy 300 let jejího založení.

V sobotu dopoledne se v Dolní oranžerii uskuteční vernisáž výstavy fotografií barokních rezidencí v Sasku a Čechách (Untere Orangerie, 11.00 hod.). V sobotu večer bude možné zhlédnout od 20.30 hodin barokní spektákl (německy, zvláštní vstupné 22 €/16 €, opakování 22. 6.). V neděli se konají akce pro rodiny s dětmi i prezentace historické módy, ve společenském sále v Horní oranžérii (Obere Orangerie, Gesellschaftsraum, začátek 11.30). V neděli na oslavy platí do zahrady zvýšené vstupné (dospělí 8 €/6 €, děti 6 až 16 let 1 €).

Součástí oslav jsou rovněž komentované prohlídky, přednášky, filmové projekce (v němčině). Oslavám předchází ve čtvrtek a pátek 13. a 14. června společná česko-německá odborná konference Barokní idea v rámci projektu Evropské Unie Knížecí barokní letní rezidence.

Před třemi sty lety se rozsáhlý areál rytířské usedlosti Sedlitz přeměnil ve velkolepou barokní zahradu, která si dodnes ponechala svůj originální ráz. Jako jedna z mála barokních zahrad v Německu je ve své původní podobě zachována jako mimořádně hodnotná kulturní památka v pohraniční oblasti, i když nedokončená.

K zvláštnímu kouzlu zahrady přispívá jak členitý terén – terasy, opěrné zídky a schodiště, kaskády, tak i vodní prvky jakož i staré keře, široké průhledy a velké množství pískovcových soch.

V roce 2017 prošla zahrada rozsáhlou rekonstrukcí v hodnotě 3,8 milionů eur. Renovace původních soch, úprava cest, teras, širokého schodiště a v hlavně oprava fontán a kašen, v jednom případě byla dokonce pod dalšími vrstvami odhalena původní dlažba, kterou můžeme nyní obdivovat.

Barokní představa přírody je formována touhou po jejím ovládnutí. Stromy a keře, stejně jako i trávník a květena se musejí podrobit přísným geometrickým formám. Barokní parky jsou proto velmi symetrické, přísně uspořádané a učesané. Tento přístup se diametrálně liší od pozdějšího romantického pojetí nespoutané a divoké přírody.

od  15. 6.  (10:00)
do  16. 6.  (18:00)
Großsedlitzer
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ