Do odstavené hydrokrakovací jednotky přijeli ráno kriminalisté. „Ve věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ řekl policejní mluvčí Václav Krieger.

Při havárii byli vážně zraněni čtyři lidé, z toho jednu osobu s velmi vážným zraněním transportoval vrtulník pražské letecké záchranné služby do popáleninového centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Tam jsme převezli sanitními vozy i tři osoby, které utrpěly vážná zranění,“ sdělil Prokop Voleník ze Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Nemocnice aktuální stav zraněných nekomentovala. „Mohu sdělit pouze to, že v noci jsme přijali čtyři pacienty s popáleninami po požáru v průmyslovém závodu,“ zmínila mluvčí nemocnice Tereza Romanová.

Část technologie v rafinérii explodovala zatím z neznámých příčin ve středu 20. července před 23. hodinou. Do chemičky přijelo devět jednotek hasičů. Ti vyhlásili 2. stupeň požárního poplachu, který se týká mimořádných událostí ohrožujících nejvýše 100 osob. V Mostě a okolí hasiči opakovaně měřili ovzduší z důvodu úniku škodlivých látek, ale naměřené hodnoty nepřekročily zákonné limity.

Přebytečné produkty z odstaveného zařízení se spálily na bezpečnostních polních hořácích. Během noci se postupně všechny jednotky vracely na své základny a na místě ráno zůstali jen podnikoví hasiči, kteří požářiště kontrolovali termokamerou, ochlazovali zásobník a nechávali dohořet zbytky uhlovodíků.

Vyšetřovatelé z řad hasičů a policistů nejprve kontrolovali dokumentaci. „V pátek bude vyšetřování pokračovat ohledáním místa požáru,“ informoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Ráno mají dorazit experti z Technického ústavu požární ochrany HZS ČR.

close Noční exploze u Litvínova: V chemičce začalo hořet, zranili se čtyři lidé. info Zdroj: HZS Ústeckého kraje zoom_in Noční exploze u Litvínova: V chemičce začalo hořet, zranili se čtyři lidé.

Teprve po zpřístupnění poškozené technologie bude chemička schopna odhadnout rozsah škod a finanční náročnost opravy. „Celý chemický areál je i nadále v provozu. Výroba zastavena není,“ přiblížil mluvčí závodu Petr Kaidl. „Děkujeme našim podnikovým hasičům a všem složkám IZS za rychlý a profesionální zásah. Obyvatelům přilehlých měst a obcí se za způsobené nepříjemnosti omlouváme. Jejich bezpečí ani životní prostředí ohroženo nebylo,“ dodal Kaidl.

Společnost ještě v noci informovala o havárii úřady a událost oznámila i na sociálních sítích. Výbuch byl údajně slyšet v řadě obcí. „Přiznám se, že jsem se opravdu bála,“ sdělila Hana z Mostecka. „Určitě to nebylo tak hrozný, jako když tady bouchla pec,“ svěřil se jeden ze zaměstnanců továrny.

Chemička leží v neobydlené části katastru Litvínova. Zhruba dva a půl tisíce jeho obyvatel registrovaných v systému zasílání mimořádných zpráv obdrželo před půlnocí SMS o havárii s doporučením, aby zbytečně nevětrali, a že hasiči mají událost pod kontrolou. Tento informační kanál se stal v roce 2016 součástí bezpečnostních opatření přijatých po velké explozi na petrochemii v srpnu 2015.

Obyvatelé sousedního Mostu SMS o havárii prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas v noci nedostali. Podle vyjádření radnice chemička vyhodnotila, že mimořádná událost svým rozsahem nepřesáhla hranici areálu a nedošlo k uzavření zóny havarijního plánování. „Přesto jsme na událost reagovali a zveřejňovali aktualizované informace,“ sdělila mluvčí mostecké radnice Klára Vydrová.

Podle první noční zprávy z chemičky se jednalo o lokální explozi vlivem technické závady, hasiči měli požár pod kontrolu po dvaceti minutách, eskalace nehrozila a zbylé hodiny probíhalo řízené dohořívání.

Havárie se staly i v minulosti

Mimořádné události v chemičce se dotýkají řady obyvatel i osobně, protože závod patří k největším zaměstnavatelům v Ústeckém kraji a za 80 let existence jím prošly desítky tisíc lidí. „Vzpomínám na havárii na vodíku. V tom roce 1964 jsem u toho byl, pracoval jsem tam jako brigádník před vysokou školou. Tehdy zemřeli tři dělníci. Já jsem měl naštěstí vyměněnou šichtu, jinak bych asi nebyl,“ zavzpomínal senior František Bína.

Poslední velkou havárií v podniku byl 13. srpna 2015 výbuch s požárem na petrochemii. Dva vedoucí zaměstnanci byli loni v červnu zproštěni obžaloby z obecného ohrožení z nedbalosti. Soud dospěl k závěru, že nespáchali trestný čin, neporušili předpisy a nehodě se naopak snažili zabránit. Rozplétání složité kauzy trvalo přes tři roky. Havárii způsobil řetězec událostí v petrochemii, kde se zpracovávají ropné produkty. Po explozi bylo z podniku evakuováno přes tři tisíce lidí a zasahovalo pět set hasičů ze čtyř desítek sborů. Podnik jako právnická osoba podle vyšetřovatelů nepochybil. Při výbuchu a požáru nikdo nezemřel a nebyl ani vážně zraněn. Rekonstrukce poškozené části závodu trvala přes deset měsíců. Každý den se na odstranění následků mimořádné události podílelo až tisíc pracovníků. Podnik instaloval nové technologie a zvýšil bezpečnost. Celkové náklady přesáhly 4 miliardy korun.

close K výbuchu a následnému požáru došlo 13. srpna. info Zdroj: DENÍK/Monika Gordíková zoom_in K výbuchu a následnému požáru došlo 13. srpna 2015

K dosud největší havárii v historii chemičky v Záluží u Litvínova došlo večer 19. července 1974, kdy vybuchla výrobna lihu. Exploze a požár zabily 17 lidí, dalších 112 zranily. Mrtví byli hlavně v tramvaji, která projížděla kolem závodu v době výbuchu. Tato událost dodnes zůstává nejtragičtější průmyslovou nehodou na českém území. Hasiči likvidovali požár čtyři dny. Z potrubí zeslabeného korozí unikal vysoce hořlavý plyn. Výbuch a tlaková vlna srovnaly se zemí část podniku a poničily 313 dalších objektů v okolí, z toho 220 rodinných domů, některé až osm kilometrů daleko. Škody šly do miliard korun, soud svalil vinu na pracovníky údržby, z nichž tři si odpykali tresty.

Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zpracovává ropu a vyrábí zejména pohonné hmoty, plasty a hnojiva. Do skupiny patří továrny v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí skupiny, která zaměstnává téměř pět tisíc lidí, je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku.