Z dálky to připomínalo erupci sopky. Obrovské mračno kouře ozářené plameny zakrylo hvězdy nad hořící skládkou Celio mezi Mostem a Litvínovem, zatímco většina lidí spala.

DÝM VYSOKÝ JAKO MRAKODRAP

Když se v úterý probudili, spatřili na modré obloze dým vysoký jako mrakodrap, který měl tvar atomového hřibu. „Nic příjemného. Vypadá to hnusně," řekl tatínek, který havárii sledoval s dětmi na chodníku.

Aby lidem nehrozilo nebezpečí, dobrovolný hasič Luděk Novotný z Horního Jiřetína nespal celou noc. V mumraji záchranářů, hadic, dýchacích přístrojů a blikajících světel těžké techniky bojoval s plameny třináct hodin. A s ním jeho jedenáct kolegů ze sboru a dalších dvacet jednotek z celého kraje.

Poplach jim začal v pondělí večer a mnohým neskončil ani v úterý, kdy dohašovali doutnající směsný odpad na rozloze dvou fotbalových hřišť. „Požár v chemičce před dvěma lety byl hrozivější,“ svěřuje se Novotný po vyčerpávající šichtě.

Požár na skládce Celio v pondělí v noci a v úterý ráno.
Velký noční požár Celia. Litvínov i Most radí nevětrat. Hasiči dohašují

Jeho velitel František Smolák se pořádně nevyspal už od pátku, protože měl v práci samé noční. Přesto dobrovolníky vedl i tentokrát. „Byl to největší požár, který jsme na Celiu zažili. V autě jsem klukům říkal, že tam budeme do rána,“ konstatuje. Únavu si moc nepřipouští. „Ta práce nás baví, jinak bychom to nedělali,“ vysvětluje.

Hasiči čerpali nedostatkovou vodu i z Jezera Most, kde nasadili velkokapacitní čerpadlo z Litoměřic. Čelili také riziku, že se na obří hromadě smetí propadnou do jeho žhavých útrob. Alespoň vítr moc nefoukal, štiplavý kouř stoupal vzhůru, takže ho tolik nevdechli. Požár měli pod kontrolou před třetí ráno a požářiště zahrnovali zeminou. Budou ho hlídat zřejmě i dnes.

POŽÁR V CHEMIČCE BYL HORŠÍ

„Na Celiu to bylo tentokrát větší než obvykle, ale s požárem v chemičce se to nedá vůbec srovnávat,“ řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Přesto kvůli početnému nasazení vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a informovali úřady. Hodnoty toxických látek v ovzduší měřil opakovaně speciální měřicí vůz. Projel i Mostem, ale ani tam nic nenaměřil. Škodliviny unikly vzhůru do atmosféry.

"Je to nepříjemné a veřejnosti se omlouváme," řekl obchodně provozní ředitel společnosti Celio Jindřich Kauca, kterého zpráva o havárii zastihla v cizině. Možnou příčinu vidí v samovznícení, což je u skládek obvyklé. "Mezi komunální odpad dávají lidé cokoliv. Nelze to uhlídat," dodal.

Požár v chemičce.
FOTOGALERIE: Velká havárie v chemičce. Fabrika začala po výbuchu hořet

Žádné lidské sídlo požár přímo neohrozil. Ráno byla ale cítit spálenina například v Litvínově, Mariánských Radčicích a Lomu. Radnice, které sledovaly proudění větru, nabádaly domácnosti k opatrnosti.

„Zatím doporučujeme obyvatelům i nadále nevětrat," sdělila po ranním zasedání bezpečnostní rady města litvínovská starostka Kamila Bláhová. Také město Most zaslalo registrovaným lidem zprávu na mobil. „V případě změny situace budeme občany informovat prostřednictvím našich médií i krizových SMS,“ sdělil primátor Jan Paparega, když ještě hořelo.

Policie zahájí vyšetřování. "Zatím tam operují hasiči, takže musíme počkat, až požár uhasí," sdělila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Pro běžnou dopravu policie uzavřela příjezdovou silnici ke skládce od Kopist.

Havarijní služba České inspekce životního prostředí byla na místě už v pondělí večer. Zda vlastníkovi skládky hrozí pokuta, není jasné. „Na to je zatím velmi předčasné odpovědět, případ je čerstvý, probíhá vyšetřování,“ sdělila zástupkyně inspekce Jana Jandová.

Skládka Celio leží v liduprázdné průmyslové oblasti uprostřed okresu Most, kde je zatravněná oblast po důlní a chemické činnosti. Požár na skládce není výjimkou. V posledních letech na ní hořelo několikrát.

Výšková budova v Londýně po ničivém požáru.
Požáry věžáků: Hasiči jsou připraveni, problém jsou všude zaparkovaná auta