Událost se stala letos v březnu na parkovišti ve vtelenské ulici U Vodojemu. Podle obžaloby mladý muž rozbil v noci okénko u kamarádova nissanu a hodil dovnitř zapálenou cigaretu. Oheň vůz během chvíle zcela zničil.

V hlavní roli alkohol

Obžalovaný v soudní síni tvrdil, že si z celého incidentu téměř nic nepamatuje, protože v inkriminovaný den přemíru holdoval alkoholu. „Dal jsem si dva litry vína u sestry. Pak jsem si v obchodě koupil asi šest lahvových piv. Následně jsem ještě v hotelu Špejchar vypil několik dalších piv a rumů," popsal muž, jak nasával.

Při návratu domů potkal v podroušeném stavu svého 32letého kamaráda, s jehož přítelkyní měl asi tříměsíční románek. Při pohledu na soka v lásce se dostal do ráže a vyvolal hádku. „Žárlil jsem. Šel jsem s ním až domů, pak jsem na chvíli vedle domu usnul. Následně už mám z té noci v paměti jen záblesky. Vím, že jsem u toho auta stál. Druhý den jsem se dozvěděl, že jsem ho i zapálil," vypověděl obžalovaný. Dodal, že ho vše velmi mrzí. Kdyby prý tehdy nebyl opilý, nic takového by ho ani nenapadlo.

Poškozený muž u soudu potvrdil, že se s ním jeho bývalý kamarád osudný večer opravdu pohádal. „Šel jsem poté spát. V průběhu noci mě vzbudil telefonát od souseda, že mi hoří auto. Vyběhl jsem ven. Vůz byl celý v plamenech," řekl. Ze žhářství ihned podezíral milence své přítelkyně . „Později se mi i přiznal. Tvrdil, že vůbec neví, proč to vlastně udělal," dodal.

Mírný trest

Obžalovaný nakonec od soudu odcházel s mírným trestem. Vzhledem k tomu, že byl nedávno za řízení v opilosti odsouzen k podmínce, hrozilo mu, že si půjde sednout takzvaně natvrdo. Soud mu ale uložil „jen" 250 hodin obecně-prospěšných prací a do vykonání trestu se musí zdržet požívání alkoholických nápojů.

Při rozhodování o verdiktu soudce přihlédl k tomu, že se obžalovaný přiznal a zaplatil svému známému způsobenou škodu, i když jen pár hodin před začátkem hlavního líčení. „Obviněný přesvědčil soud, že šlo o zkratkovité jednání, kterého lituje, takže se soud rozhodl mu dát ještě šanci," řekl v odůvodnění rozsudku soudce. Devětadvacetiletého muže nicméně důrazně upozornil, že když by uložený trest neodpracoval nebo se dotkl alkoholu, půjde okamžitě za „katr". „Od úředníků z probační a mediační služby budete podrobován testům na alkohol. Pokud by vás přistihli pod vlivem, bude vám trest přeměněn na nepodmíněný. Za každou hodinu prací na jeden den ve vězení," upozornil soudce.