Požár sazí v komíně likvidovali 3. října například v domě v ulici U Hřiště v Teplicích. Poslední zářijový den pro změnu vzplál trám v komíně v Mladoboleslavské ulici ve Varnsdorfu.

Rady hasičů

Hasiči proto znovu majitelům domů připomínají několik zásad, kterými by se před nadcházející zimní sezonou měli řídit. Majitelé objektů, kde se topí tuhými palivy, by si měli domů zcela určitě pozvat kominíka a nechat si komín důkladně zkontrolovat. Důležité je udržování celistvosti a neprodyšnosti komínového pláště, i starší komín by měl být řádně vyspárován a pokud možno omítnut.

„Pokud už k požáru sazí v komíně dojde, je nutné urychleně odstranit veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa a zavolat hasiče. V žádném případě se požár sazí nesmí hasit vodou. Komín by mohl popraskat nebo dokonce vybouchnout,“ upozornil mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan.
Nebezpečné jsou též netěsnosti u kouřovodu komína. Tudy se totiž mohou nekontrolovatelně uvolňovat zplodiny, které jsou životu nebezpečné. Kvůli neudržovanému komínu mohou vybouchnout i celá kamna.

Kominík nosí štěstí

Pokud domácnosti topí na tuhá paliva, je podle kominíků naprosto nezbytné některé komíny a kotle kontrolovat i několikrát ročně, aby se předešlo neštěstí. „Jedná se o komíny s výkonem nad 50 kilowattů,“ uvedl kominík Josef Uhrin. Menší stačí prohlédnout dvakrát za rok. „Díky tomu se předejde možným nebezpečím, odhalíme i případnou závadu,“ doplnil Uhrin.


M. PROCHÁZKOVÁ, L. VRABEC