Ani současné vládnoucí koalici Sdružení Mostečané Mostu – KSČM se nepodaří zahájit dlouho odkládanou opravu zastaralého Repre.

Bývalý Oblastní dům kultury horníků a energetiků z roku 1984 zůstává od počátku století noční můrou politiků. Nikdo neví, co s obří budovou bude. Do návrhu rozpočtu na rok 2010 se z velkých investic dostala jen rekonstrukce sportovní haly za téměř čtvrt miliardy korun.

Repre může být dražší: oficiální odhad zní 243 milionů, neoficiální 400 milionů.

Kdo vyhraje v Mostě v příštím roce volby, musí počítat s tím, že rozhodnutí o budoucnosti Repre bude na něm. Budovu totiž experti, i sama radnice, označují za nejvíce problémový objekt v centru Mostu. Podle poslední analýzy (IPRM) hrozí, že chátrající Repre se stane dalším městským brownfieldem, tedy opuštěnou a nevyužívanou budovou jako Zahražany nebo skelet v Sedmistovkách.

„Je fakt, že Repre se bude muset řešit. V tomto technickém stavu fungovat nemůže,“ říká Hana Jeníčková, náměstkyně primátora. Stavba z éry socialismu podle radních změnu potřebuje.

Radní například potvrzují, že budova má velké tepelné ztráty. Rekonstrukci podle nich brání nedostatek peněz a složité majetkové vztahy. Příjezd k zásobovacímu podzemí patří sousednímu Prioru, který vlastní i část pozemků sahajících až ke zdi Repre. K dohodě zatím nedošlo. „Je to velmi komplikovaná záležitost,“ shodují se radní.

„Děláme vše proto, aby kulturní dům fungoval. Z technického hlediska je na hraně provozovatelnosti. Město nám ale vychází maximálně vstříc,“ říká Vladislav Junek, jednatel společnosti, která si Repre od města už šest let pronajímá.

Firma Junek-R s chce v Repre nadále zůstat a zajišťovat jeho provoz.

Kulturní dům? Ten už tu není

„Měl by to být kulturní dům, ale není,“ míní Jiří Kurcin, náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví. Podle něj Repre neplní svou původní funkci. I Kurcin označuje technický stav budovy za špatný. „Můj názor je ten, že než do Repre vrážet peníze, bylo by možná lepší zachovat planetárium a všechno ostatní zbourat a postavit nový kulturní dům,“ míní náměstek.

Podle Jeníčkové jsou ve hře všechny varianty. „Demolice kulturního domu a vybudování nového byla skutečně jednou z variant, o které se diskutovalo při tvorbě Integrovaného plánu rozvoje města Mostu (IPRM),“ připouští náměstkyně.

Primátor Vlastimil Vozka věří, že se objeví investor, který s rekonstrukcí městu pomůže a který by měl z provozu modernizovaného Repre užitek. Jednalo by se o takzvaný PPP projekt (z anglického termínu Public Private Partnerships), který je smluvním partnerstvím veřejného a soukromého sektoru.

„Zatím se zdá, že PPP investice je jedinou schůdnou variantou, aby vzniklo zařízení ušité pro potřeby podnikání a potřeby města, které chce zachovat velký společenský sál,“ říká Vozka.

Junek vidí i jiné řešení. Podle něj lze Repre opravit postupně a levněji, když se odstraní nejpalčivější závady. Náklady odhaduje na 80 milionů korun, většinu by mohly pokrýt dostupnější dotace. Životnost objektu by se pak podle Junka prodloužila o dvacet let.

Město na Repre nesehnalo loni dotace. Nemá ani peníze na přestavbu knihovny, která je ale narozdíl od Repre projekčně téměř připravena .