Nejlevněji vyjde turisty při nákupu last minute zájezdů Chorvatsko a Egypt. Naopak Řecko jako jedna z nejoblíbenějších prázdninových destinací znatelně podražuje. „Nejlevnější zájezdy na last minute nabízíme do Chorvatska. Dále je cenově příznivá Itálie, Černá Hora i Bulharsko, které je ovšem bez stravy. Trochu dražší je letos Řecko," potvrdila Jitka Coníková z agentury Traxmandl Tour. Cenově výhodný je pro turisty i přes probíhající nepokoje Egypt. „Ceny zájezdů se zde snižují až o polovinu původní ceny," uvedla Petra Škrobálková z cestovní agentury Artemis.

Z důvodu toho, že výhodných last minute zájezdů každým rokem ubývá, nabízí cestovní kanceláře a agentury nákup letních dovolených na first minute. „Zájezdy na poslední chvíli se nyní shání špatně a jsou drahé. Počítáme s tím, že letos budeme mít nejvíce práce ke konci podzimu, kdy se zahájí prodej dovolených na first minute," sdělila Škrobálková. Také rodina Šmídových již dva roky využívá výhodnou nabídku cestovních kanceláří a kupuje zájezdy na first minute. „Jelikož musíme dovolenou plánovat i několik měsíců dopředu, je pro nás výběr dovolené v zimě a za sníženou cenu ideální volbou. Na příští rok plánujeme nabídky first minute rovněž využít," uvedl Jaroslav Šmíd. Nejlépe se v letošním roce prodávaly zájezdy do Bulharska, Turecka a Řecka.

Na prázdninovou dovolenou se však stále více lidí raději vydává až v měsíci září. Dovolenou v září volí nejčastěji rodiny se staršími dětmi, manželské páry, ale také vysokoškolští studenti. „Zahraniční dovolenou v září upřednostňujeme z toho důvodu, že je tam klidnější podzimní atmosféra bez davů turistů a nejsou už žádná extrémní vedra," sdělil důvody pro cestu k moři mimo hlavní turistickou sezónu manželský pár.

I přesto, že hlavní turistická sezóna však končí až po 15. září, jsou ceny zájezdů i na začátku tohoto měsíce nižší, než v období července a srpna. Hitem zářijových dovolených jsou destinace v Turecku, Řecku a Tunisku. Ceny zájezdů budou nadále klesat v letoviscích Bulharska a Itálie, kde je v září počasí již méně předvídatelné.

Autor: JANA FROŇKOVÁ