„Určitě je letos více zájemců o ubytování,“ potvrdil Antonín Hrzán,“ majitel horského hotelu Lesná, u kterého se o víkendu konal 3. ročník závodu v běhu na lyžích. Hotel se nachází přímo na hřebenu Krušných, asi pět kilometrů od Nove Vsi v Horách. Pro běžkaře se tam nabízí zhruba šedesát kilometrů upravených tratí. Rolba je schopna připravovat stopu jak pro klasiku, tak i pro volný styl.

O víkendech a v době jarních prázdnin by mělo být plno i v horském hotelu Emeran v zimním lyžařském středisku na Klínech. „Víkendy i prázdniny jsou už nyní plně obsazené. Před prázdninami se ve všední dny ještě nějaká místa najít dají,“ řekl Josef Dlouhý z chaty, kde je celkem 55 míst. Všedních dnů využívají podle Dlouhého ke školením stále více firmy, které kvůli krizi hledají levnější ubytování. „Firmy, které dříve nevěděly co s penězi, se nyní spíše spokojují s hotely s třemi hvězdičkami. Jsme relativně levní, a proto nás nyní vyhledávají více,“ uvedl Dlouhý.

Do Klínů jezdí především na víkendy individuální turisté z celých Čech, ubytovávají se i hosté z Německa. „Jsme svým charakterem areál zaměřený spíše na výuku lyžování a začátečníky. Máme vše téměř na jednom místě, proto k nám jezdí hodně rodiny s dětmi,“ uvedl Dlouhý. Součástí hotelu je kromě restaurace i rychlé občerstvení, půjčovna horských kol, lyží a snowboardů, klubovna a parkoviště pro 30 osobních automobilů.

Z devadesáti procent je obsazen i penzion Barborka v Českém Jiřetíně. Běžky se dají nasadit přímo u chaty. Vleky na sjezdové lyžování jsou ale vzdáleny jeden kilometr. Malebná chata rodinného typu má v době jarních prázdnin volných ještě dvacet míst.

Větší zájem lyžařů o ubytování než loni zaznamenává v současnosti hotel Santén na Moldavě

„V současnosti ale procházíme rekonstrukcí, takže jedeme ani ne na 50 procent kapacity,“ řekl Miroslav Karda z hotelu. Podle něj mají jarní prázdniny v českých školách vliv na obsazenost minimální. „Když jsou německé prázdniny, tak je zájem znatelnější,“ uvedl. Rekonstrukce hotelu by měla skončit letos, hotel poté nabídne nejen zvýšenou kapacitu ubytování, ale i nové služby.

Miroslava Huláková a ČTK