Pomoci má partnerství města v mezinárodním projektu Labour Plus, který podporuje podnikání ve znevýhodněných oblastech a skupinách národnostních menšin včetně řešení romské problematiky. Vedoucím partnerem projektu je Velká Británie, ke které se připojily Řecko, Španělsko, Holandsko, Francie a Maďarsko.

Rozpočet projektu na českého partnera činí sto tisíc euro, z toho pětaosmdesát procent tvoří dotace a patnáct procent spoluúčast města. Most tak ze svého zaplatí jen 375 tisíc korun.

Nová aktivita zapadá do takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města Mostu, který počítá s přeměnou chánovského ghetta ve standardní sídliště. Na louce vedle sídliště, na němž žije početná romská komunita, se má vybudovat Zóna sociálního podnikání: malé manufaktury s jednoduchou výrobou a zvláštním provozním režimem.

„Projekt Labour Plus je výjimečnou příležitostí pro získání postupů, partnerů a zdrojů pro realizaci a financování projektů města zaměřených na sociální integraci a aktivní zaměstnávání vyloučených sociálních skupin obyvatelstva, tedy nejen Romů. Jedním z výstupů pro potřeby města budou také podklady pro přípravu žádostí o dotační financování takových projektů,“ informovala radnice. Dlouhodobý plán řeší i ochrany majetku.