Hlavními důvody jsou vysoké výrobní náklady a současná ekonomická situace na finančních trzích. Ta ale jen k rozhodnutí přispěla, nemá na něm hlavní podíl. „Výroba v závodě Most byla vyhodnocena jako nadále ekonomicky neudržitelná a bylo rozhodnuto o jejím postupném ukončení,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ľubomír Páleník.

„Nepříznivě nás ovlivnila silná koruna ve spojení s rostoucími náklady lidské práce,“ vysvětlil Páleník. „Vedení společnosti v průběhu několika posledních let velmi usilovalo o to, aby výroba obinadel a obvazů zůstala i nadále v České republice. Tímto úsilím a zejména efektivitou práce a příkladným přístupem všech zaměstnanců v Mostě se nám podařilo uzavření závodu Most oddálit o tři, čtyři roky,“ dodal předseda představenstva.

Úřad práce v Mostě se na chystané propouštění již chystá. „Budeme se připravovat nejen z hlediska evidence, ale také nabídky volných pracovních míst. Abychom mohli pružně reagovat na propouštění,“ řekl ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý. Podle jeho slov by se nová pracovní místa pro propuštěné zaměstnance Rica neměla příliš lišit od jejich dosavadního oboru.

„Vztah k zaměstnancům a veřejnosti pro nás byl vždy klíčový. Chceme jednat otevřeně a fér. Doufám, že náš přístup vstoupí v povědomí jako příkladný,“ uvedl dále Ľubomír Páleník. Firma zveřejnila výše odstupného pro zaměstnance, kteří se mohou ocitnout v nezáviděníhodné životní situaci. Stanovena bude na základě délky zaměstnání a doby, po kterou budou lidé v Mostě pracovat ještě v roce 2009.

Každému zaměstnanci poskytneme firma odstupné ve výši tří průměrných platů. Zvýhodněné odstupné ve výši jednoho platu nad zákonný rámec nabízí za každý odpracovaný kvartál v roce 2009 od druhého počínaje. Další navýšení odstupného a jeden měsíční plat dostanou zaměstnanci, kteří odpracovali v Ricu pět až deset let a dva platy navíc lidé, kteří pracovali ve společnosti nepřetržitě více než deset let.

Zaměstnance, kteří budou odcházet začátkem roku 2010, čeká tedy odstupné ve výši až devíti platů. „Dále bude také všem zaměstnancům přiznána odměna za dosažení životního či pracovního výročí, kterého by dosáhl v roce 2009, bez ohledu na datum ukončení pracovního poměru,“ uvedla Radoslava Klementová, personální ředitelka společnosti.

„Naše nabídka je jakousi záchrannou sítí pro mezní případy. Nechceme dopustit, aby se zavřením závodu dostal někdo do neřešitelné životní situace. Všem kmenovým zaměstnancům proto nabízíme pracovní pozice v ostatních závodech. Neočekáváme však, že tuto nabídku všichni přijmou – ne pro všechny bude například změna bydliště akceptovatelná. Víme však, že naši zaměstnanci jsou na trhu práce bráni jako nadprůměrně kvalitní a práci si jistě najdou,“ uvedl technický a výrobní ředitel Jaroslav Novák.

„Míra registrované nezaměstnanosti na Mostecku klesla v říjnu na 11,99 procenta,“ sdělil analytik úřadu práce Jaroslav Kunc. Úřad práce evidoval k 31. říjnu na Mostecku celkem 1 102 volných pracovních míst.