Na vyklizené terase pusto, uvnitř tma a ticho. Výdejní okénko na jídlo nefunguje. A to i přesto, že vládní opatření umožnilo od středy 18. listopadu prodloužení doby večerního výdeje o jednu hodinu, tedy do 21 hodin. „Nevyplatilo by se to,“ vysvětluje spolumajitel zavřené mostecké Pivnice U Mnichů Edward Vojtěch. Podle něj by zisk byl stále minimální a provoz okénka dlouhodobě neefektivní. Hospoda proto zůstane zavřená do doby, než se budou moci vrátit tradiční hosté, kteří přinesou jistější tržby.

Podobně reagovaly další restaurace, se kterými povolené prodloužení provozu výdejních okének nehnulo. Zcela mimo provoz je i Pivnice U Krokodýla, kde jindy bývalo rušno. Dveře má zamčené, telefon nikdo nebere. „Je zavřená od té doby, co začala platit ta opatření. Dřív sem chodilo na oběd hodně lidí, kteří pracovali v okolí a i já jsem si kolikrát zašel pro jídlo,“ říká před liduprázdným podnikem 71letý Jan. Místní starousedlík věří, že po uvolnění opatření zase ožije také venkovní zahradní posezení, kam během teplých dní chodívalo dost rodin s dětmi. 

Možnost provozovat déle výdejní okénko nevrhla trn z paty ani největšímu mosteckému hotelu Cascade. Ten je od 1. listopadu kompletně zavřený i s restaurací a okénkem do venkovní terasy, kam si lidé ještě koncem října přicházeli pro polední menu. Výrazně omezený režim nešlo podle vedení hotelu udržet, protože nebylo dost strávníků ani ubytovaných hostů, kteří by si jídlo objednávali. „Bohužel, pro nás je levnější mít hotel uzavřený,“ sdělil ředitel hotelu Jiří Madej. Zařízení, které usiluje o kompenzace, ušetří třeba na elektřině a topení. Zaměstnance hromadně nepropustilo, platí jim sníženou sazbu. Termín otevření hotelu není znám. „Jsme ve stavu, kdy jsme zavřeli na dva měsíce,“ dodal ředitel. Hotel se domluvil s hlavními dodavateli a partnery, že v polovině prosince se poradí, jak dál. Ředitel nevyloučil otevření ještě koncem roku, ale za současné situace to podle něj bude spíše nejdříve od 1. ledna.

Naopak napilno mají ve specializované restauraci El Toro Most, kde výdejní okénko funguje od 11 do 20 hodin. A tak to i zůstane, protože s pozdním večerem odbyt klesá a zaměstnanci si potřebují odpočinout. „Nikoho jsme nepropustili. Naše lidi jsme podrželi i během první vlny,“ popsal spolumajitel Lukáš Valenta. Steaková restaurace musela kvůli výdeji a rozvozu dočasně změnit sortiment jídla, aby garantovala jeho kvalitu. Steaky, které nejsou vhodné na transport, z nabídky vyřadila a soustředila se na hotovky a burgery, jež jdou nejvíc na odbyt.

Výdej z okénka neprodloužily ani mostecký Švejk restaurant a Motorest Výšina, kde si budou lidé nadále jídlo vyzvedávat každý den od 10 do 15 hodin. „V této době je provoz ještě rentabilní a mohu zaplatit zaměstnance,“ zmínil provozovatel obou zařízení Zdeněk Tureček.

O hodinu delší provoz okénka oznámil personál pizzerie naproti Prioru. „Určitě si to ode dneška protáhneme na 21 hodin,“ shodli se prodavači za okénkem.

Aktuálně pozitivních případů
(k 18. 11. v 18.00)

Litoměřice  3099
Chomutov  3018
Ústí nad Labem  2922
Děčín  2756
Most  2538
Teplice  2400
Louny  1905