Letos podpořila společnost z grantu Chytré hlavy pro Sever školy a technické kroužky v regionu třemi miliony korun. Grant Chytré hlavy pro Sever letos pokračoval už desátým ročníkem. Se svými projekty uspělo jedenáct žadatelů. První projekt, který byl letos pořízen za podpory Vršanské uhelné, je venkovní Naučná stezka naší sluneční soustavou v zahradě Základní školy a mateřské školy Meziboří. Naučnou stezku škola slavnostně otevřela a dětem do užívání předala 23. října.

Na vybudování naučné stezky měl největší podíl Tobiáš Vitoušek, bývalý žák této školy, dnes student primy litvínovského gymnázia. Sám navrhl koncepci celé stezky, která se skládá z dvojrozměrného modelu sluneční soustavy s rozvržením jednotlivých planet a deseti tabulí s informacemi o sluneční soustavě a kvízem.

Součástí naučné stezky, na kterou Vršanská uhelná z grantu Chytré hlavy pro Sever přispěla částkou 210 tisíc korun je i 3D tiskárna, s jejíž pomocí děti postupně vytvoří modely všech těles sluneční soustavy. „Jsme přesvědčeni, že jestli má nějaká podpora skutečně smysl, pak je to vkládání finančních prostředků do vzdělávání,“ řekl při slavnostním otevření naučné stezky ředitel těžebních společností skupiny Sev.en Energy Vladimír Rouček. Mezi úspěšnými žadateli jsou základní i střední školy Mostecka a Litvínovska a technické kroužky, které dětem přibližují techniku atraktivní formou. Za deset let existence grantu Chytré hlavy pro Sever rozdělila Vršanská uhelná do podpory vzdělávání více než dvacet milionů korun.