Už nyní je voda v Ústeckém a Libereckém kraji jedna z nejdražších v Česku; letos stojí 1000 litrů 75,19 koruny.

Cena roste kvůli velkým investicím a podmínkám evropských dotací, řekl ředitel SVS Miroslav Harciník.

Některá města už považují cenu za příliš vysokou a chtějí zpomalení růstu.

SVS si před několika lety určila mantinely meziročního růstu cen, který musí být minimálně o tři procentní body vyšší než inflace a maximálně smí činit 7,5 procenta.

Nejdražší v Česku

V posledních letech ho firma využívá skoro v maximální možné výši, což udělalo ze severočeské vody jednu z vůbec nejdražších v Česku.
SVS sama tvrdí, že je cenově jen zhruba v třetině žebříčku, kritici ale dodávají, že jen díky započítání malých městských společností ve středních Čechách. Z velkých společností je druhá nejdražší. „Že patříme mezi společnosti s nejvyšší cenou vody, to je pravda. Ale taky je pravda, že máme za sebou už investice do čistíren vody ve všech aglomeracích a musíme dál investovat,“ řekl včera Harciník.

Voda prý musí každoročně zdražovat kvůli podmínkám evropských dotací. SVS při jejich přijetí musela slíbit, že další obnovu infrastruktury už si zafinancuje sama a potřebné prostředky chce zajistit právě zdražováním v prvních pěti až sedmi letech životnosti.

Tempo zdražování bude záviset i na tom, zda SVS dostane od EU všechny slíbené dotace. Od konce minulého roku společnost bojuje o 600 milionů korun, které pro ni údajně přestalo vyjednávat ministerstvo životního prostředí. „Pokud by ale vše dopadlo dobře, chceme postupně snižovat tempo meziročního navyšování někam k 5,5 procentům,“ dodal.

Chudý region

I tak vzbuzuje zdražování vody kritiku. „Máme druhou nejdražší vodu a třetí nejvyšší růst a to všechno v nepříliš bohatém regionu.

Cena vody se mi zdá velmi vysoká a ne zcela sociálně únosná,“ kritizoval dnes ceny náměstek primátora Mostu Karel Novotný (ČSSD). I když je Most třetím největším akcionářem SVS, má jen asi pět procent a na investiční politice firmy sotva něco změní. Novotný proto chce ušetřit alespoň na cenách vstupů, například cena odebírané elektřiny se mu zdá zbytečně vysoká.

Teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS) by zase za stejné peníze dopřál odběratelům víc vody, protože variabilní náklady ve vodárenství jsou velmi malé. „Kdyby to bylo podle mého, platil by se paušál za připojení k vodovodu a na odběru by závisela jen pohyblivá částka,“ řekl Kubera.

Největší dodavatel

SVS patří mezi největší dodavatele v Česku, obsluhuje asi devět procent rozlohy země a dodává pro asi 1,05 milionu lidí. Jejími akcionáři jsou severočeská města a obce. Vloni vydělala asi 550 milionů korun, které chce dál použít pro svůj rozvoj. V posledních letech obnovila čističky a od letoška se chce v investicích zaměřit na úpravny pitné vody a vodovodní řád.