Vedení některých obcí a malých měst z Mostecka chtějí přilákat k návštěvě více turistů. Využít chtějí hlavně slavné minulosti svých obcí, kterou chtějí oprášit a lidem připomenout.
Kdo by z Mosteckých neznal hrušky koprčky? Ty mají opět dopomoci k zašlé slávě Lišnici, ve které žije na dvě stě obyvatel. Pozdní zimní máslovku, která byla vypěstována v obci Koporeč u Mostu, která spadá pod Lišnici, někdy kolem roku 1785 zdejším statkářem Wenzelem Gallinem, by vedení obce chtělo opět začít pěstovat a vyrábět z ní i místní pálenku. V době největší slávy byly koprčky díky své výborné chuti a vlastnosti dozrávání významným vývozním artiklem.
„Zatím je to v kategorii, že o tom teprve uvažujeme. Obec Lišnice vlastní ornou půdu v oblasti Koporeče. Jedná se asi o čtyři hektary. Jedna z myšlenek je, že bychom na ty čtyři hektary vysázeli sad koporečských hrušek. A poté je zpracovali. Udělali bychom nich regionální produkt, který by se jmenoval koporečská hruškovice. Ale jak říkám, zatím je to ve fázi úvah,“ řekl starosta Lišnice Petr Pillár, podle kterého by obci nešlo o to na hruškách vydělat, ale zviditelnit obec.
V osmnáctém století sedlák Wenzel Gallin v osadě Koporeč vyšlechtil hrušeň – pozdní zimní máslovku. Ta potom dostala název podle osady – koprčka. Zvláštnost této odrůdy spočívá hlavně v tom, že se sklízí v době, kdy jsou plody ještě tvrdé a při ochutnání se netěší dobré chuti. Je proto potřeba je řádně uskladnit, nejlépe do sklepa, kde dozrají, změknou a zežloutnou a teprve potom je doceněna jejich výborná chuť.
Hornictví
Zviditelnit se minulostí by chtělo také horské město Hora Svaté Kateřiny. Tam se již několik let snaží zpřístupnit největší a nejznámější štolu v Krušných horách ve středověku na stříbro a měď. Těžba rud tam skončila v osmnáctém století. V roce 1936 bylo ve štole otevřeno hornické muzeum. „Od roku 1939 do roku 1945 sloužila štola jako protiletecký kryt pro obyvatelstvo z okolí. V dubnu 1945 tam měly být ukryty archiválie a hodnotné věci z německé říše,“ uvedl místní obyvatel Petr Pakosta.
„Štola je v majetku státu, ale město ji má ve správě. Není ještě zpřístupněna. Je třeba ještě udělat mnoho práce a na ty nyní nejsou finanční prostředky,“ řekla druhá místostarostka města Hana Řebíková, podle které záměr vybudovat ve městě Hornické muzeum stále trvá. Kolik peněz by město na opravy potřebovalo, vyčíslit nedokázala.
Hračky
Ukázkou starých tradic se snaží zviditelnit již od roku 2009 i Nová Ves v Horách. V tamní obci se turisty snaží nalákat na Novoveské muzeum, ve kterém jsou dochované exponáty zapůjčené Okresním muzeem v Mostě, mezi nimi historické dokumenty související s hračkářskou výrobou, která má v obci své prvopočátky z osmnáctého století a pro mnohé obyvatele znamenala jistý zdroj příjmu.
„Určitě jsme muzeum nezprovoznili, abychom na něm vydělali, ale kvůli turistům. Stále máme také v plánu postavit z větrníku rozhlednu, ale musí se dojednat majetkoprávní vztahy,“ řekl starosta Nové Vsi v Horách Jan Bejček.