Firmy, které zájezdy nabízejí v Mostě, zároveň potvrzují, že další zájemci o cizinu si vyřizují s předstihem letní pobyty. Patří k nim zejména rodiny s dětmi, které využívají časově omezené speciální slevy. Prodejci pobytů očekávají do konce února další vlnu zákazníků, kteří budou chtít za pět minut dvanáct využít zvýhodněných nabídek.

V letní sezóně je oblíbený hlavně Egypt. Během hlavních školních prázdnin potkáte Mostečany nebo Litvínovany i v Řecku, často berou Bulharsko. Kdo chce spíše sportovat, kupuje cykloturistické zájezdy.

Někteří nadšenci investovali do atraktivní zimní dovolené. „Lidé mají v zimě největší zájem o exotiku,“ řekla včera Deníku Petra Škrobálková z mostecké cestovní agentury Artemis Tour. Kdo si chce užít slunce, nechal se vyvézt do Karibiku – do Dominikánské republiky nebo na Kubu. Zákazníky motivují k nákupu nižší ceny, záruka tepla a přímé lety z Prahy.

„Momentálně je vyšší zájem o hory,“ uvedla Hana Traxmandlová z cestovní kanceláře Traxmandl Tour. Poptávka souvisí s blížícími se jarními prázdninami. Řada lidí se rozhodla vyjet hlavně do Alp na poslední chvíli.

Za pár měsíců se cíle turistů změní. Na řadu přijdou spíše dostupnější moře na osvědčených místech.

„Lidé chtějí v létě za teplem. Volí hlavně Egypt a Turecko,“ sdělila Jana Pivničková z cestovní agentury Fikow. Mezi klienty převládají rodiny s dětmi. Stejná skupina zákazníků dominuje i u zájezdů nabízených Artemis Tour. Ta začala lákat na letní pobyty 2010 loni v říjnu. Největší zájem je o Řecko, Bulharsko, Turecko a Egypt. U Traxmadl Tour si lidé nejčastěji vybírají Egypt, Tunis, Řecko a Itálii. Kancelář zaznamenala velký zájem i o kratší zájezdy na kole: náročnější cyklisté chtějí poznávat Rakousko během prodlouženého víkendu.

„Nejžádanější destinací jsou Bulharsko, Řecko a Turecko. Lidé se také ptají na slevy a akční nabídky,“ řekla pracovnice další kanceláře, která nechtěla být jmenována, aby se nezlobil šéf, který je v cizině. Oslovené pracovnice dvou jiných kanceláří odmítly údaje sdělit. Nadřízení ani mluvčí nebyli k zastižení.