V příštích čtyřech letech tam vyroste výzkumné centrum UniCRE za asi 776 milionů korun, které by mělo být tahounem českého výzkumu. Jeho provozovatelem by měl být Výzkumný ústav anorganické chemie (VÚAnCh), který patří do skupiny Unipetrol. Firma projekt představila novinářům v úterý.

Většinu z rozpočtu pokryje dotace z evropských operačních programů, které v českých regionech podle akademiků přerozdělují na výzkumné projekty asi 685 milionů eur (asi 16,7 miliardy korun). Projekt v Záluží je jediným v Ústeckém kraji, který dotaci získal; činí asi 592 milionů korun. Fyzické investice činí asi 446 milionů, třetina padne na přestavbu staré budovy, dvě třetiny na zařízení a vybavení budovy.

"Musíme mít nejlepší vybavení široko daleko, a na to teď peníze jsou," řekl ředitel VÚAnCh Milan Petrák. Od nového zázemí si slibuje jak nové objevy, tak i sociální efekt. "Tento region není v rámci Česka zrovna populární, ale věříme, že když dostanou studenti přístup ke špičkovým technologiím a praxi, zůstanou tady," prohlásil.

Výzkumné centrum se má zaměřit hlavně na aplikovaný výzkum. "To, co českému výzkumu chybí, je přesah do továren. Chceme se orientovat na moderní petrochemii, paliva a alternativní zdroje," řekl Jaromír Lederer z VÚAnCh. Zájem na projektu vyjádřila řada významných českých chemických společností. Začátek provozu se očekává v červnu 2014, pak bude následovat pětileté zkušební období.

V UniCRE by mělo pracovat asi 85 zaměstnanců. Část z nich se přesune ze starých pracovišť VÚAnCh, především z Ústí nad Labem, část vykrystalizuje ze studentů a doktorandů pražské Vysoké školy chemicko-technologické, kteří budou také v UniCRE působit. K dispozici jim bude 22 laboratoří, přednáškový sál, dvě studentské laboratoře a posluchárny.

Definitivní orientace na petrochemii, tedy v zásadě organickou chemii, si možná vyžádá změnu názvu VÚAnCh. "Budeme to dále řešit," řekl Petrák. Společnost má nyní 99 zaměstnanců a má tržby asi 82 milionů korun, hlavně z grantů a výzkumu. Označuje se za nekomerční výzkumnou organizaci.