V kraji už fungují dva menší akvaparky, ty ale spíše jen přežívají, přiznávají jejich provozovatelé. Naproti tomu velké oblibě se v kraji těší klasická koupaliště, zjistila ČTK. Především jsou oproti akvaparkům levnější.

Je to už desítky let trvající rituál. Jakmile uhodí třicetistupňová vedra, přesunou se stovky Ústečanů na termální koupaliště do Brné, Tepličané zase na oprám Barbora, a Chomutovanů vyrazí na Kamencové jezero dokonce několik tisíc. A další stovky těch, kteří se nechtějí mačkat na plných plážích, vyrážejí na menší oprámy či rekultivační jezera, kterých je v průmyslovém kraji také velký počet. Stovky lidí táhnou i akvaparky v Mostě a Klášterci na Chomutovsku, ale pořád je to prý příliš málo, aby mohly být ziskové.

Akvaparky sice mají dražší vstupné, potřebují mít vysoké návštěvy po delší dobu, aby se začaly splácet mnohem vyšší investiční náklady. Klášterecký akvapark, který byl postavený v roce 1997 a patři mezi nejstarší v republice, stál tehdy asi 50 milionů korun. A dlouhodobě ziskový prý stále není. "Kdyby letos horko ještě vydrželo, asi bychom se i do zisku dostali, ale v předešlých letech jsme byli zase často závislí na dotacích," přiznal vedoucí akvaparku Pavel Čermák.

close zoom_in Jednodenní vstupenka stojí v Klášterci 50 korun plus pětikorunu za každou jízdu na tobogánu, což je sice proti pražským poměrům pakatel, ale klasická koupaliště si účtují většinou ještě méně; třeba na Kamencovém jezeře stojí vstup dvacetikorunu. Přírodní koupaliště mají mnohem menší investiční i provozní náklady, a přitom svůj rozvoj ani nemusejí zanedbávat a mohou investovat. "Letos to byla třeba obměna písků, nové toalety," vyjmenovala letošní novinky ekonomka Kamencového jezera Jana Gaudlová. Nejsou to prý nějak velké investice, ale v očích návštěvníků pomáhají.

Letošní rok je pro provozovatele koupališť specifický. Jaro bylo velmi chladné a deštivé, takže sezona začala prakticky až v druhé polovině června. O to prudší byl ale vzestup zájmu, který přišel v horkých červencových dnech a od té doby už skoro vymazal následky chladného jara. "Od začátku měsíce máme skoro beznadějně plno," popsala poměry na nechranické přehradě Lenka Jirkovská z tamějšího kempu U Hráze. U méně známých koupališť to sice neznamená tisícové návštěvy, ale i tak se každý horký den podle Jirkovské pohybuje po nechranických plážích od 500 lidí výš.

Návštěva akvaparků je sice poměrně módní, ale pozicí klasických koupališť to příliš neotřáslo. "Nemyslím, že by se na chování lidí něco za poslední léta změnilo. Teď v horkých dnech jsme měli zase okolo 3000 návštěvníků denně, což je úplně stejně jako v minulosti za podobného počasí," řekla ČTK Gaudlová. Pro srovnání - v Klášterci od 26. června zaznamenali zhruba 21.000 návštěvníků a i v rekordní návštěvě za tradičním Kamencovým jezerem pořád zaostávají.