V současné době se posuzuje vliv centra na životní prostředí, z příslušné dokumentace vyplývá, že by se mělo začít stavět ještě letos. Fungovat by mělo od příštího roku. Záměrem společnosti ProLogis je výstavba logistického centra s parkovištěm pro osobní i nákladní auta. Jeho součástí budou dvě haly s rozměry 192 x 84 a 96 x 84 metrů čtverečních.
V halách bude ležet elektronika
„V halách budou skladovány výrobky a suroviny firem IPS Alpha, Hitachi, Panasonic a dalších. Výrobky a suroviny budou skladovány na paletách. Sortiment skladovaných výrobků budou LCD monitory, televizory a elektronika, skladovanými surovinami budou difúzní fólie pro výrobu LCD panelů,“ uvádí se v dokumentaci. V centru se počítá také s drobnou výrobou, která bude spočívat v řezání a úpravách fólií. Logistické centrum by ve třísměnném provozu mělo zaměstnat 250 lidí.
S výstavbou centra se počítalo už delší čas. V roce 2006 koupila společnosti Hitachi od Ústeckého kraje, vlastníka zóny Triangle, zhruba 42 hektarů. Větší část Hitachi využila pro výstavbu továrny na výrobu televizorů s plochou obrazovkou. Na zbylé části, zhruba 16 hektarech, vyroste logistické centrum. Developerská firma ProLogis jej postaví pro společnost Hitachi Transport Systeem, což je v Holandsku registrovaná firma patřící skupině Hitachi. „Ve smlouvě bylo dohodnuto, že pro Hitachi Transport Systeem může logistické centrum postavit developerská společnost,“ uvedl Jan Sixta, manažer průmyslové zóny Triangle Krajského úřadu Ústeckého kraje.
Kraj: Stavbu vítáme
„Ústecký kraj vítá, že došlo k obnovení přípravy na vznik logistického centra pro oba japonské investory v zóně Triangle, jehož záměr byl s krajem projednán již před dvěma lety,“ uvedl Jan Sixta.
V současné době v zóně Triangle u Žatce vyrábějí japonské společnosti IPS Alpha a Hitachi. IPS Alpha zahájila výrobu LCD monitorů vloni na jaře. V současné době zaměstnává 1600 dělníků ve výrobě a 120 administrativních pracovníků. Vyrábí sedm až osm tisíc LCD displejů denně. „Více než 60 procent naší produkce směřuje do sousední Hitachi. Přibližně desetina LCD displejů směřuje do Panasoniku v Plzni a okolo 20 procent k tureckým zákazníkům IPS Alpha. Zbytek jde pak pro menší odběratele v Itálii a Bulharsku,“ uvedla Kateřina Jíchová, manažerka náboru a vzdělávání společnosti.
Společnost Hitachi začala s výrobou z plochých televizorů v zóně Triangle rovněž vloni. Na podzim letošního roku, kdy má v plánu vyrábět sto tisíc televizorů měsíčně, by měla zaměstnávat už tisíc lidí. „V letošním roce máme v plánu výrobu jednoho milionu plochých televizorů,“ řekl na jaře ředitel žatecké Hitachi John Joseph Conlon. Společnost Hitachi u Žatce vyrábí plazmové i LCD televizory. „LCD moduly do nich nám dodává sousední IPS Alpha, plazmové si vyrábíme sami v továrně u Žatce, částečně je dovážíme z Japonska,“ vysvětlil Tomáš Drobílek, výrobní manažer žatecké Hitachi. Ta kromě toho spustila též výrobu ultratenkých televizorů řady UT. Ty dosahují jen jedné třetiny tloušťky oproti plazmovým nebo LCD televizorům.
Zóna je zaplněná ze čtvrtiny
Japonské společnosti IPS Alpha, Hitachi a Hitachi Transport Systeem obsadily zhruba čtvrtinu zóny Triangle. Koupily celkem 67 hektarů pozemků, pro další zájemce zbývá ještě přibližně 230 hektarů.
Další investoři: Zatím je to tajemství
„Ústecký kraj v současné době jedná s dalšími investory o vstupu do zóny Triangle, ať již přímo nebo prostřednictvím agentury CzechInvest. Jednotliví investoři vstupují do jednání obvykle s podmínkou, že o něm nebude nikdy předem informovat kraj dříve, než se k informování veřejnosti rozhodnou sami. Proto nemůžeme k těmto jednáním poskytnout bližší informace,“ vysvětlil Jan Sixta. „Příchod dalšího investora do zóny Triangle ještě před koncem letošního roku je ale bohužel jen málo pravděpodobný,“ dodal. Jednání o vstupu do zóny s italskou společností Candy, která tam zvažovala výrobu praček, skončila bezvýsledně.