Restaurace, která se nachází společně s penzionem pro seniory v objektu v Podkrušnohorské ulici nedaleko Billy, dostala v srpnu od Krušnohorské polikliniky, která objekt spravuje, výpověď z nájmu. Důvodem ukončení nájemní smlouvy je podle jednatele společnosti Jaroslava Herzingera neuhrazení faktury za spotřebu tepla v měsíci březnu. Provozovatel restaurace se brání, fakturu prý odeslal k reklamaci a čekal na vyrozumění.

Společně s vyrozuměním o faktuře však v srpnu zaslal jednatel Krušnohorské polikliniky provozovateli Automatu bez udání důvodu i dopis s výpovědí z nájmu a vyklizení prostoru. Společnost chce restauraci přeměnit na stacionář. „V uvolněných prostorách o rozloze více než sto metrů čtverečních plánujeme zřídit denní a týdenní stacionář pro seniory,“ sdělil Jaroslav Herzinger. „Jestli Automat zavřou, přestanu pít pivo,“ sdělil hokejista David Balázs, který je pravidelným hostem Automatu. „Podporu rozhodnutí vedení Krušnohorské polikliniky Litvínov vyjádřili ve své petici také senioři, kteří penzion v objektu obývají,“ řekl včera na jednání zastupitelů Herzinger.

Kdo byl za důchodci?

„Restauraci provozuji již od roku 1982, byla tady ještě dříve než penzion. Když vedení města na jaře uvažovalo o stěhování důchodců z Automatu, tak senioři říkali, že jim restaurace nevadí,“ řekl včera Deníku provozovatel Automatu Jaroslav Bergman. „Nevím, kdo u důchodců s peticí byl, ale vím , že to bylo až po petici 689 lidí , kteří naopak Automat chtějí zachovat,“ dodal podnikatel Bergman.

Kdo byl s peticí v penzionu pro seniory, neví ani sami důchodci. „Minulý týden tady byla nějaká paní s papírem, nevím jak se jmenovala. Ani nevím co na papíru bylo napsané, ale podepsala jsem ho. Protože paní nám vysvětlila, že se jedná o nový stacionář,“ sdělila včera obyvatelka penzionu nad Automatem Ludmila Moozová. V deset hodin je u nás klid, hospoda nám nevadí, v penzionu jsme moc spokojení,“ potvrdili před časem manželé Müllerovi.

To, že jsou ve městě problematičtější místa, už na jaře potvrdil i ředitel městské policie Zdeněk Urban. „Nevzpomínám si, že by si penzisté na městské policii někdy na restauraci stěžovali,“ řekl ředitel tamní městské policie Urban.

Nejvíce se provozovatele Automatu dotklo, že byl označen jako dlužník městu. „Fakturu jsem zaplatil, chtěl jsem jen vysvětlení,“ řekl včera na jednání zastupitelů Bergman. Místostarosta Martin Klika sdělil že o stacionáři, který v Litvínově chybí, se mluvilo již před rokem a nyní se uvolnil vhodný prostor.