Kvůli nejisté situaci v severní Africe a událostem v Egyptě a na Středním východě poklesl zájem o pobyt v Egyptě či v Tunisku.

„Určitě Mostečané na letní dovolenou letos volí raději moře než hory. Nejčastější zájezdy jsou letecké, ale jsou i tací, kteří volí autobus nebo auto,“ řekl včera Deníku Jiří Drahorád z cestovní kanceláře Traxmandl Tour, podle kterého si Mostečané nejčastěji kupují zájezdy i se stravou.

„Klienti nejčastěji volí pobytové zájezdy s polopenzí. Bez jídla si mnozí kupují zájezdy hlavně do Řecka a Chorvatska, lidé totiž chtějí navštěvovat tamní restaurace,“ doplnil Drahorád. Zájem mezi Mostečany o Řecko včera potvrdila i zaměstnankyně cestovní kanceláře FIRO-tour.

Ti, kdo se chystají v létě na dovolenou a ještě si ji neobjednali, stále mohou u většiny cestovek využít slevy v rámci takzvaného prvního momentu. Podle Tomia Okamury, viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), je letošní prodej first momentů mírně vyšší než ten loňský.

A jaké jsou ceny zájezdů?

„Nyní jsme měli last minute letecký zájezd do Bulharska za necelých osm tisíc korun na týden,“ uvedl Jiří Drahorád.

Podle společnosti Citron jsou letos levnější zájezdy do Chorvatska, Egypta i Tunisu. Koruna totiž proti loňskému roku posílila vůči chorvatské kuně o šest procent. Ještě více pak nahrálo posílení koruny Egyptu a Tunisku jako turistickým destinacím.

Vůči egyptské libře je koruna letos ve srovnání s loňskem silnější o 22,5 procenta. Hned v závěsu je tuniský dinár, ten je meziročně levnější o 11,3 procenta.

Důvodem jsou samozřejmě lidové bouře, které v obou zemích proběhly.