Hned další statistika totiž odhalí, že i přesto je na tom v počtu českých turistů hůře už jenom Karlovarský kraj. A co víc: na sever Čech přijelo rovnou o 13,2 procenta méně zahraničních turistů. Kraj se tak dostává na páté místo odzadu. Jezdí sem hlavně Němci a Holanďané. A už vůbec to neznamená, že by se lámala špatná pověst kraje. Vloni informační centrum krajského města navštívilo jen 11 102 lidí. Tedy jen zhruba o šest set více než rok předtím.

Firemní klienti

„Máme spíše firemní klientelu, turisté nám ročně zaplní jen asi zhruba devět procent míst,“ řekl Deníku Michal Václavík, šéf hotelu Vladimír. Potvrdil tak zjištění, která mají o turistice na Ústecku další organizace. Do krajského města míří lidé spíše pracovně a teprve ve volném čase se z nich stávají turisté.
Průzkum Czech Tourismu mezi tisíci návštěvníků Ústeckého kraje také potvrdil, že sem lidé jezdí tak na jeden až dva dny, hlavně autem a na prvním místě z různých aktivit je pěší turistika.

V Mostě Hněvín a kostel

Z památek je v kraji zajímají především známá místa jako zámek v Klášterci, Ploskovicích a Libochovicích a různé nabídky aktivního odpočinku. V drtivé většině mimo krajské město. V anketě portálu www.kudyznudy.cz se dostala na přední místa zájmu v soutěži o nejzajímavější místa v kraji třeba koňská farma Třebušín – Zabaleč nebo jízda bojovým vozidlem v Oseku a pak různé aktivity v Českosaském Švýcarsku. V Mostě turisté navštěvují nejčastěji hrad Hněvín a svým přesunem ze zbořeného města i ve světě proslulý děkanský chrám. Zahraniční hosté se jezdí podívat i na zámek Jezeří.

#nahled|https://g.denik.cz/54/3f/turistevkrajich_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/3f/turistevkrajich.jpg|Turistika v kraji.#

Chybí zázemí

Když se odborníci v rámci programu Event Marketing v cestovních ruchu na jednom z workshopů zamýšleli nad cestovním ruchem na Ústecku, navrhli: zlepšit ubytovací kapacity a jazykovou vybavenost lidí, kteří se starají o turisty ze zahraničí. A víc propagovat krásné okolí a řadu atraktivit.