Mostecký deník zjistil, že fabrika by byla jaderným zařízením, protože by zpracovávala pro mírové účely i ochuzený uran. Z něj firma vyrábí odstínění do nerezových kontejnerů na bezpečnou přepravu nebo skladování radioaktivních látek.

Hi-tech továrna by byla pod dohledem státního Ústavu pro jadernou bezpečnost a řídila by se Atomovým zákonem a normami Mezinárodní agentury pro atomovou energii sídlící ve Vídni.

Zaměstnala by až 200 lidí, experty i dělníky. Z původně patnácti lokalit vhodných pro výstavbu, expandující UJP zúžila výběr na tři místa v ČR. Havraň je jedním z favoritů.

„Neprodukujeme emise, hluk, ani zápach," ujišťuje vědec Karel Kloc, předseda představenstva UJP.

Připouští, že slovo uran, může lidi zneklidnit. Zároveň ale dodává, že fabrika by byla stejně bezpečná jako mateřský závod na pražské Zbraslavi. Jaderné zařízení tam sídlí desítky let, ale nemůže se dál rozšiřovat, protože je obklopeno obytnými domy. Podle Kloce továrna ve Zbraslavi veřejnosti nevadí. „Jsme bezproblémoví," říká.

„Mohu to potvrdit. Závod sídlí v centru obytné zóny, dnes nejluxusnější části Zbraslavi, a je to skutečně nerušící a bezproblémový provoz, který nikoho neobtěžuje," tvrdí starosta Zbraslavi Aleš Háněl.

Firma by do havraňské zóny přesunula část uranové výroby a vytvořila linku práškové metalurgie na výrobu wolframových slitin. V úterý vše představila v havraňské sokolovně. Na veřejném jednání začala sbírat názory obyvatel, aby se mohla rozhodnout. Informovala i o rizicích.

Taková otevřenost vůči veřejnosti je na Mostecku ojedinělá. „Nechceme realizovat záměr tam, kde nás nechtějí," vysvětlil Kloc důvod prvního informačního setkání. Přišly na něj čtyři desítky lidí a úředníci mostecké radnice, které zóna patří. Sedlák Jan Rajter starší, jehož rodina má špatné zkušenosti s místní hliníkárnou, záměru fandí, ale obává se škodlivin. UJP požádal, aby dala pozor na životní prostředí. „Je tu špatné ovzduší," vysvětlil. Další se ptali na bezpečnost, uran, technologii, na pomoc obci a zda firma vyrábí více pro zdravotnictví nebo zbrojní průmysl. Podle Kloce převládá zdravotnictví.

Podle UJP je pravděpodobnost havárie nebo zdravotní postižení zaměstnanců slabou radioaktivitou téměř nulová díky špičkové technice a přísnému režimu, který řeší i odvoz nebezpečného odpadu do úložišť. „Lidé se nemusejí bát," řekl Tomáš Fiala z mostecké radnice. Její zástupci záměr vítají.

Oficiální žádost o umístění v zóně úřad ještě neobdržel. O záměru má hlasovat havraňské zastupitelstvo. „Bude to významné rozhodnutí," řekla starostka Zdeňka Smetanová. Věří, že lidé si vše včas vyříkají. Někteří naznačili, že projektu nedůvěřují. „Proč si to Most nedá na Lajsník?" zlobil se na město jeden z kritiků.