Trhy se na koňském závodišti na rekultivované výsypce za městem konaly už loni. Získaly si řadu příznivců. „Už poznávám tváře lidí, kteří na trhy natěšeně jdou,“ říká Adam Weber z pořadatelského občanského sdružení Český um.

Co chce lidem nabídnout? „Stejně jako v loňském roce i letos zůstává hlavním cílem umožnit lidem pohodlně a pravidelně nakupovat čerstvé a kvalitní potraviny od lokálních prvovýrobců či prověřených dodavatelů,“ uvádí Adam Weber. Dokládá to několika čísly. Vloni Český um uspořádal v Ústeckém kraji 54 farmářských trhů, na kterých se vystřídalo 118 zemědělských a potravinářských výrobců a prodejců. „Přes devadesát procent z nich pocházelo z Ústeckého kraje,“ vypočítává.

Uzeniny a bus zdarma

V Mostě prý pořadatelé narazili na „žílu“ řezníků. Prodávají na trzích po celém kraji. Tomu odpovídá i absolutní hit sobotních marketů: „Jsou to uzeniny a klobásy,“ usmívá se Adam Weber. Za masem následuje zájem o čerstvou zeleninu.

Kdo se na trhy nevydá vlastním autem, může jet kyvadlovou dopravou. Z obvyklých míst ve městě bude jezdit autobus, na který přispěje město Most. „Doprava bude zdarma,“ potvrzuje náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.

Už začali prodávat

Druhý ročník Severočeských farmářských trhů oficiálně odstartoval 6. března v Ústí nad Labem. Do konce měsíce se trhy uskuteční ve většině zbývajících větších měst v kraji. První trhy mají za sebou například sousední Teplice. Konaly se u Olympie. Nutno říct, že se trh od loňska patřičně rozrostl, své zboží tu nabízelo hned 36 prodejců. „Jsem mile překvapená, chodila jsem sem už minulý rok, ale tolik stánků tu nebylo. Jsme tu autem, tak jsem si koupila desetikilový pytel brambor za pět korun a teď se jdu podívat po nějakém pečivu a koření, než se manžel vrátí zpátky od auta,“ svěřila se Dana Knotková z Teplic.

Další trhy v okolí

Trhy už se konaly i kousek u Litvínova, ovšem pod hlavičkou jiného pořadatele. V sobotu na loňskou premiéru navázali v Oseku, kde město připravilo II. ročník Farmářských trhů.

„Chceme, aby si na trh našli cestu čeští farmáři a zemědělci a občané měli možnost zakoupit jejich produkty, jako např. ovoce, zeleninu, sazenice, bylinky, koření, sýry, jogurty, mléko, chleba, pečivo, koláče, občerstvení a další čerstvé zboží. Podpořit bychom chtěli v prvé řadě místní pěstitele a chovatele. Nabízíme i možnost prodeje rukodělných výrobků, přebytky za svých zahrádek mohou prodávat i zahrádkáři, “ popsala cíle Jana Krtková z Městského úřadu v Oseku, která má organizaci trhů na starosti.

V Oseku se budou trhy konat každých 14 dní, vždy v sobotu od 8 do 12 hodin.

Mostecké trhy pořádá jednou v měsíci občanské sdružení Český um za podpory hejtmanky Jany Vaňhové, patronem projektu je společnost Czech Coal a partnery jsou Krajská agrární komora Ústeckého kraje a Okresní hospodářská komora Most. Za nejúspěšnější trh v loňském roce považují organizátoři asi ten říjnový v Chomutově. Se 46 stánky byl největší.