Ústecký kraj podpořil začínající podnikatele letos poprvé čtyřmi miliony korun. Do programu přišlo 221 žádostí na celkovou částku přesahující 34 milionů korun. Nakonec úřad vybíral ze 72 projektů, které splnily všechny podmínky. Podporu získalo 27 těch, které měly nejvyšší bodové hodnocení.

Právě velký zájem je podle Bubeníčka důvodem, proč kraj v příštím roce podporu zvýší na devět milionů korun. "Zájem byl velký, ten nás až překvapil. Já myslím, že bude zájem i o vypsání té druhé výzvy, o ten druhý ročník. Je to hlavně pomoc těm malým podnikatelům. Protože když malý podnikatel začíná, tak několik desítek tisíc korun pro něj znamená velké zadlužení a tady je to přeci jen větší jistota," řekl Bubeníček.

Letos se podnikatelé mohli do programu hlásit na jaře. Tím, že kraj program schválil na příští rok už teď, budou moci podnikatelé a živnostníci žádat o podporu už na začátku roku 2017. "Když program vypíšeme teď, tak začínající podnikatelé mají čas trochu popřemýšlet a hned po Novém roce se to může rozjet," uvedl Bubeníček.

O dotaci může požádat každý podnikatel, který začal se svojí registrací, tedy s podnikáním v uplynulých dvou letech. Maximální částka, kterou může od kraje získat, je 200.000 korun, nejnižší 30.000 korun. Částka může pokrýt až 70 procent investičních i neinvestičních nákladů.

Až 80.000 korun mohou zájemci o podnikání získat do začátku od úřadů práce. Loni začalo v Ústeckém kraji podnikat 1558 lidí. Dotaci získalo 239 z nich.