„Celý život mě baví jen sporty, kde se míchá adrenalin v krvi. Jezdím na kole, rád lítám s kitem a jezdím na snowboardu. V létě mi ale snowboard chyběl,“ líčil Radek Štulík, proč se pustil do výroby vlastního stroje.

Aby si mohl adrenalin a snowboard užívat i v létě, začal pracovat na ExtremeSunBoardu (ESB) – letním snowboardu. Něco podobného už ve světě existuje, vyrábí to jistý Američan, ale podle Radka Štulíka je problém si odtamtud jeho stroj objednat.

Natolik ho lákalo ESB zkusit, že se rozhodl nechat si vyrobit rám a celý board si sestavit. Po zjištění možnosti použití a výhod ježdění v jakémkoliv terénu na ESB se začal zabývat i jeho výrobou a prodejem. „Jelikož jsem měl k dispozici pouze fotku, muselo se začít ,,od podlahy“, od prototypů až po celkové doladění. Díky tomu je ExtremeSunBoard nový výrobek,“ vysvětlil Ústečan. Začátky a vůbec první kontakt s ESB, které v originále viděl pouze na fotografii, sahají až do dob, kdy byl ještě na vojně.

„Tam jsem našel v nějakém časopise obrázek s krátkým popisem a celá cesta začala. Po několika nepovedených a nedokonalých kusech, které jsem testoval a zajížděl na kopcích kolem Ústí, jsme postavili již dokonalý stroj, který je schopen jízdy v jakémkoliv terénu s ohledem na zkušenosti boardera,“ popsal devětadvacetiletý nadšenec ladění boardu.

V současné době začíná s výrobou pro masovější použití a prodej. „Máme pár kusů na půjčování v kitecentru na Blatné. Testovací jízdy či zapůjčení je možné dohodnout prozatím v Ústí, na zmiňované Blatné a v Praze.

A jak se na tom jezdí? „ESB je v podstatě nový styl boardingu. Jezdí se na něm stejně jako na snowboardu nebo skateboardu.
Nakláněním desky, na které stojím, se natáčí kolečka a v ruce držím páčku k brzdě na zadním kole. Nepotřebujete sníh, a přesto si můžete sjet jakoukoliv louku, lesní nebo polní cestu či silnici,“ vysvětlil Radek Štulík.

ExtremeSunBoard je podle něj určen pro kohokoliv, kdo se nebojí boardingu. Varuje však, že se nejedná o hračku a důrazně doporučuje použití chráničů, stejně jako u jiných podobných sportů.