Vláda s konečnou platností potvrdila sedmnáct let staré usnesení Pithartova kabinetu, které chrání zbývající města a obce v Podkrušnohoří před rozšiřováním povrchových dolů. Ministři také schválili důležitou změnu horního zákona, jež má usnadnit formální odpis zásob uhlí v místech, kam už doly nepostoupí.

„Původní limity těžby umožňovaly přiblížení hrany prvního řezu - tedy skrývky, nikoli těžby uhlí až na vzdálenost 250 metrů od obce. Vzhledem k tomu, že u Braňan uhelná sloj vychází na povrch, tak i vlastní těžba uhlí byla velice blízko od obce. Při jednáních s občany a se zastupitelstvem obce jsme se nakonec dohodli, že vzdálenost prvního řezu bude o 400 metrů vzdálena a dosáhne tedy celkově vzdálenosti 650 metrů,“ upřesnil informace mluvčí Severočeských dolů Chomutov Vladimír Budinský.

Podle litvínovského občanského sdružení Kořeny, Hnutí DUHA a Greenpeace je to definitivní tečka za několikaletou diskusí. Původní rozhodnutí pochází z října roku 1991. Vláda tehdy vyhlásila takzvané územní ekologické limity těžby. Rozšiřování dolů se podle nich musí zastavit před obcemi. Po nové politické diskusi, která trvala několik let, Topolánkův kabinet limity definitivně potvrdil.

„To, že vláda návrh obce schválila, jsme samozřejmě uvítali. Je to pro nás takové malé vítězství. Nešlo o prolomení limitů těžby, ale o posunutí. Protože ty, které byly schváleny v roce 1991, pro nás byly katastrofální,“ uvedl starosta Braňan Vlastimil Krupka.

Více v úterním tištěném vydání Mosteckého deníku.