Na SOŠ Hamr se letos v oboru vyučilo šestnáct truhlářů a sedm uměleckých truhlářů. Do prvního ročníku se jich zapsalo ještě méně.

Na trhu je poptávka

Přitom řemeslné výrobky mají v Krušnohoří tradici již od druhé poloviny osmnáctého století. Pro mnohé obyvatele znamenaly jistý zdroj příjmu.
„Truhlářů a tesařů je na trhu práce nedostatek, v evidenci skoro žádné truhláře nemáme. Dvěma nebo třem truhlářům jsme dali příspěvek na podnikání. Firmy už berou zájemce i z podobných oborů a poté si je zacvičí. My pořádáme i rekvalifikace na truhláře, ale lidé o ně moc zájem nemají,“ sdělil ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý.

Podle ředitelky SOŠ Hamr Aleny Přibylové se mnoho rodičů žáků domnívá, že studium na soukromé škole s maturitou je prestižnější a důležitější než řemeslo.

To, že řemeslo má zlaté dno, potvrdila i Iva Čerňanská, ředitelka Okresní hospodářské komory Most.

Podnikatelé o truhláře volají, ti nejšikovnější jdou ovšem ještě na nástavbu, sdělil vedoucí dílen SOŠ Josef Zvěřina.

„Truhlařinou bych se zabývat chtěl, ale kam půjdu po prázdninách do práce, ještě nevím,“ sdělil čerstvě vyučený truhlář Václav Fárera.
Sbor SOU Hamr se snaží dělat vše proto, aby nedošlo k vyhynutí tradičního řemesla.

Zachovají žáci tradici?

Již jedenáct let škola spolupracuje se speciálním spolkem z Německa na projektu Tradiční řemesla, cíl tři Euroregionu Krušnohoří.

Umělečtí truhláři z hamerské školy v rámci projektu pracují na kopii psacího kabinetu ze sedmnáctého století a na pětiúhelníkovém konferenčním stole. Předlohou ke stolu slouží fotografie z chomutovského muzea.

Žáci také mohou jezdit na výměnné pobyty. Právě na výrobu psacího kabinetu žáci pobytu v Německu využili. Speciální spolek ze Sörzigu českým budoucím truhlářům umožnil vytvořit intarzii. Materiál vytvořený vykládáním dřeva dřevem jiné barvy žáci později doplní dřevem. Žáci obou škol vyrobí mnoho krásných výrobků, v závěru projektu budou předměty vystaveny.

„Již dnes není nikoho, kdo by dřevěné výrobky, předměty nebo nábytek opravil. Programem k tomu žákům dáváme průpravu. Díky programu také vznikají krásné učební pomůcky,“ řekla Přibylová. Truhláři ze SOŠ Hamr dokládají své kvality i tím, že z dvanácti ročníků v soutěži o nejlepší exponát na výstavě Vzdělání a řemeslo se v Českých Budějovicích osmkrát umístili do třetího místa.