Zástupci Mostu na valné hromadě fakticky zablokovali návrh Litvínovských na odvolání Karla Strakoše, který má jako jediný zákonnou způsobilost pro provozování drážní dopravy. Strakoš zůstane ve funkci až do poloviny června. Do té doby se snad podaří najít někoho jiného, kdo způsobilost má, řekl dnes ČTK náměstek primátora Mostu Karel Novotný (ČSSD).

Mostečtí vymysleli poměrně šalamounské řešení. Neřešili Strakošovo odvolání, ale zároveň nepodpořili ani návrh Litvínova na jeho náhradu. Litvínovský starosta Milan Šťovíček se sice nechal slyšet, že Strakošovo místo je nyní prázdné, podle Mosteckých se mu ale tímto krokem mandát prodloužil až do srpna.

"V současné době by přijetí návrhu Litvínova znamenalo to, že do 15 dnů po řádné valné hromadě bychom museli Drážnímu úřadu oznámit, že pozastavujeme provoz tramvajových linek," uvedl ředitel DP Marcel Dlask.

Tramvaje jsou z hlediska zákona drážní doprava, která má poměrně striktní regulaci. Firma, která ji provozuje, musí mít mimo jiné ve vedení člověka s pětiletou praxí ve statutárních orgánech podniku, který drážní dopravu provozuje. A s tím může mít stotisícové dvojměstí problém, protože další členové představenstva tyto požadavky splní až zhruba za rok.

"Pan Strakoš má mandát do 14. srpna, a teď hledáme mezi bývalými členy představenstva někoho, kdo by požadavky také splňoval a zároveň byl politicky průchodný," řekl Novotný. Opakováním podobného kroku jako dnes by přitom Most dosáhl Strakošova setrvání i na delší dobu. "Nevylučuji, že by to tak být mohlo. S Litvínovem to ale ještě budeme řešit tak, aby oba akcionáři byli spokojení," dodal.

Strakoš je členem ČSSD a v litvínovském zastupitelstvu je v opozici, Novotný ale odmítl, že by ho ve funkci Most podržel právě kvůli stranické přízni. "To s tím nemá nejmenší spojitost," řekl.