Redaktor si šel zakoupit oběd do provozovny rychlého občerstvení, vzdálené od pracoviště zhruba tři sta metrů. U výdejny čekal zhruba pět minut než prodejce obslouží zákazníka, který dorazil dříve. Redaktor si zakoupil kebab v turecké housce a lehkou coca colu, zaplatil 65 korun a jídlo zkonzumoval po cestě zpátky na pracoviště. Celý proces trval 17,36 minut.

Výhody: na jídlo se čeká venku na čerstvém vzduchu, nikoliv v zakouřeném prostředí restaurace.

Nevýhody: vysocekalorické jídlo potřebuje více času k žaludečnímu zpracování, tudíž se omezuje činnost mozku, který se odkrví.

Do restaurace Budvarka je to asi 430 metrů od pracoviště. K obědu si redaktoři objednali těstovinový salát a rýži s hovězím masem na paprice. K pití si dali meruňkový džus s perlivou vodou. Za jeden oběd i s pitím zaplatili 116 korun. Zpátky na pracoviště se vrátili přesně za 41 minut.

Výhody: splníte si dávku alespoň jednoho teplého jídla denně, nemusíte se o nic starat, vše vám obsluha přinese.

Nevýhody: mírně zakouřené prostředí, delší doba trvání, než vám jídlo donesou a vy jej zkonzumujete.

Na oběd do motorestu Výšina dojeli redaktoři vozem, protože je vzdálen asi 2 kilometry od pracoviště. K obědu si dali smažený kuřecí řízek s bramborovu kaší, česnekovou polévku a colu. Za jídlo i pití zaplatili 129 korun a na parkoviště u redakce se jim podařilo přijet za 52 minut.

Další redaktor si šel koupit oběd do supermarketu Plus. Obchod je vzdálený od pracoviště přibližně 200 metrů. Redaktor šel pěšky. Koupil si dvě housky, dva rohlíky, nízkotučný jogurt a dva banány. U pokladny nebyla fronta. Zaplatil 28,50 korun. Po návratu na pracoviště šel studený oběd sníst do kuchyňky. Během jídla pročítal noviny. Přestávku ukončil v poklidném tempu posledním soustem za 22 minut a 48 sekund po jejím zahájení. Pečivo si pracovník nechal na svačinu, kterou zapíjel vodou z kohoutku.

Výhody: třikrát nižší výlohy na oběd, jednoduchá a racionální výživa, úspora času

Nevýhody: omezená pestrost jídla a omezené složení živin, polovina času přestávky strávená v „práci“ (absence uvolnění v nepracovním prostředí), podpora zahraničních obchodních řetězců na úkor jídelen a restaurací místních živnostníků).

Nejrychlejší a také nejlevnější způsob oběda je donést si vlastní stravu z domova. I s ohřátím v mikrovlné troubě vám celý proces oběda trvá zhruba 13 minut a zbytek své polední přestávky můžete věnovat relaxaci. O přípravu jídla se ale musíte postarat nejméně den předem.

Zpravodajové Deníku