Ceny za novou technologii činí dva až tři miliony korun. Některé radnice už začaly s úpravami kin, jiné ale na několikamilionovou investici nemají prostředky. Konec tak hrozí kinu v Meziboří, Hoře Svaté Kateřiny a v Bečově. Naopak litvínovská Citadela požádala o dotaci ze státních prostředků. Zastupitelé města souhlasili s investičním transferem 1,9 milionu korun na realizaci projektu. Podmínkou proplacení peněz od města je získání právě dotace od Ministerstva kultury ČR a sponzorských darů v celkové výši 950 tisíc korun. Pro menší kina je ale taková investice likvidační.

„Meziboří je pro digitální kino příliš malé město. Pokud pominu pořizovací náklady, neměli bychom šanci splnit všechny další podmínky. Ať už se jedná o příliš vysoké vstupné, nebo nutnost promítat několikrát týdně,“ vysvětlila vedoucí tamního kina a knihovny Lenka Pecáková. V současné době patří mezi menší městská kina, která jsou provozována s podporou městských rozpočtů. Podobně jsou na tom s kinem i v Bečově.

„Obec určitě o dotaci žádat nebude, máme přednější investice. Promítat poté asi nebudeme,“ řekla starostka Bečova Jitka Sadovská.

Se zánikem kina se stále nechtějí smířit v Hoře Svaté Kateřiny. I když na digitalizaci malého kina město peníze nemá, tamní vedení biograf zavřít nechce.

„Stále přemýšlíme a jednáme o řešení, jak kino udržet,“ řekl Mosteckému deníku místostarosta Hory Svaté Kateřiny Lukáš Pakosta.

Na horách přemýšlejí, že by filmy návštěvníkům promítali pomocí nového data projektoru a přehrávače DVD. Půjčování nových DVD filmů ale musí město vyjednat s distributory.

Naopak Mostečané se již z digitálního kina radují dva měsíce. Kromě technologie 3D se mostecké kino Kosmos může pochlubit i lepším zvukem a obrazem.