Pár kilometrů od Mostu možná vznikne evropské centrum nabízející inteligentní sledovací technologii pro letecký průmysl. Podle dostupných informací se jedná o nový špičkový monitorovací systém vyvinutý v Kanadě pro vládní, vojenské i civilní využití po celém světě. „Celý komplexní projekt je tajný a je chráněn smlouvami o mlčenlivosti,“ uvádí na internetu jeden z tuzemských výrobců letadel, který je do projektu zasvěcen.

Česká firma, která uvažuje o výstavbě centra u Mostu, již oslovila radnici. Minulý čtvrtek její delegace představila svůj podnikatelský záměr vedení města. Radní nechtějí hovořit o podrobnostech s odvoláním na ochranu projektu před konkurencí. „Jsme teprve na začátku jednání,“ sdělila náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Firma potřebuje pro výstavbu centra s montážní halou pozemky u mosteckého letiště. Kvůli jejím aktivitám se bude zřejmě hlasovat o změně územního plánu. Když se záměr podaří, vydělá na tom podle Jeníčkové i místní aeroklub a bude to přínosné i pro Mostecko. „Vylepšila by se tím image Mostu a celého regionu,“ uvedla. „Víc vám sdělit nemůžeme,“ řekl primátor Vlastimil Vozka.

Radnice je v informování o záměrech potenciálních investorů opatrnější než dřív. V minulosti Most přišel o dva významné rozjednané zahraniční investory, kteří po neshodách s radnicí odešli jinam. Jednalo se o firmu BLADES TECHNOLOGY EUROPE, která chtěla vyrábět v průmyslové zóně Pod Lajsníkem součástky leteckých motorů, a o firmu Elbel, která chtěla v průmyslové zóně Joseph zaměstnat téměř 1 200 lidí v továrně vyrábějící pračky italské značky CANDY.

Joseph u Havraně stále patří mezi české strategické průmyslové zóny stejně jako Triangle u Žatce, Mošnov v Moravskoslezském kraji, Holešov ve Zlínském kraji, Ovčáry v kraji Středočeském. „Skladba investic v České republice se v poslední době změnila a trendu se přizpůsobily i průmyslové zóny. Využít se dají nejen pro velké projekty,“ upozornil generální ředitel vládní agentury CzechInvest Miroslav Křížek. Chce přesvědčit investory o tom, že se jim vstup do zón vyplatí. Hlavní výhodou je podle něj perfektní připravenost zón. „Pro rozhodnutí investorů bývá rovněž zásadní, že tyto zóny nejsou zatížené spory o vlastnictví,“ do­dal.

Joseph má rozlohu 175 hektarů, volných je ještě 129 hektarů. V zóně podnikají firmy Nemak, Starcam, RAI Most a AFSI Europe. Zaměstnávají stovky lidí.

Koncem března evidoval úřad práce na Mostecku celkem 9 578 nezaměstnaných.