Na devátý Regionální veletrh fiktivních firem do prostor Obchodní akademie se letos dostavilo 29 firem nejen ze škol Ústeckého kraje, ale také z Prahy, Plzně nebo Příbrami. Místo tříd tak naleznete třeba stánek, který reprezentuje pekárnu, pizzerii, skate shop, hotel, tetovací studio, ale také banku nebo relaxační centrum.

Studenti tím trénují praktické dovednosti, které mají pomoci studentům například při budoucím založení skutečné firmy.

„Člověk se nejlépe učí z vlastních chyb a získaných zkušeností,“ uvedla Jitka Hašková, zástupkyně ředitelky školy.

Soutěžní přehlídka studentských podnikatelských aktivit potrvá ještě dnes od 9 hodin do 12 hodin, poté budou vyhlášeny výsledky.

Firmy, které si studenti sami vytvořili, budou soutěžit ve třech kategoriích, jako nejdůležitější se považuje kategorie prezentace firmy a produktů přímo na stánku. Další soutěžní skupinou je prezentace propagačních materiálů a elektronická prezentace.

Mostečtí studenti si trénují, jak by v budoucnu mohli podnikat, sami ovšem už dnes ví, že podnikat určitě nebudou v Mostě. Ze šesti dotázaných studentů ani jeden nechce mít živnost na Mostecku. To, že Most zatím není pro podnikatele vhodnou lokalitou, dokazuje i nynější srovnávací výzkum Město pro byznys, kde z 205 obcí s rozšířenou působností skončil Most až na 123. místě. Města byla sledována na základě 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí: současný rozvoj podnikatelského prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, podmínky pracovního trhu, ceny a průzkum mezi podnikateli.

Město pro byznys: Celkové pořadí v rámci ČR
16. Děčín
46. Ústí nad Labem
49. Rumburk
52. Varnsdorf
73. Teplice
78. Litoměřice
99. Kadaň
112. Chomutov
119. Lovosice
123. Most
129. Louny
154. Litvínov
160. Podbořany
164. Bílina
194. Roudnice nad Labem
195. Žatec