Studenti si ovšem na svůj život přivydělávají, někteří jsou i zaměstnáni na částečný úvazek. Více než 90 procent studentů v regionu severních Čech také spoří a měsíčně se jim uspořená částka může vyšplhat do tisíce korun, vyplývá to z průzkumu ČSOB, který proběhl v polovině září a zúčastnilo se ho celkem 280 studentů ze všech regionů České republiky. Polovina z dotazovaných byli vysokoškoláci a druhá středoškoláci.

Nejčastějším způsobem výdělku jsou pro studenty různé brigády. Někteří vysokoškoláci si vydělávají vlastní prostředky v zaměstnání na částečný nebo dokonce plný úvazek. Téměř každý čtvrtý vysokoškolák z celé České republiky naopak práci či brigádu nemá.

„Na brigádu chodím vždycky o prázdninách. Peníze hodně utrácím, nejvíce však za oblečení,“ řekla studentka mostecké jazykové školy Karla Skalická, která na večírku utratí kolem pěti set korun.

Na příležitostných brigádách si vydělávají dvě třetiny severočeských studentů. Celých 11 procent již pracuje na částečný úvazek. Více než 40 procent studentů si takto vydělá do tisíce korun měsíčně, desetina pak od jednoho do dvou tisíc měsíčně. Výše výdělku roste se vzděláním, ale alespoň nějaké částky si občas vydělají téměř dvě třetiny studentů.

Výzkum potvrdil, že jsou rozdíly i mezi středoškolskými a vysokoškolskými studenty. Mezi vysokoškoláky je již většina těch, kteří si většinou nějakým způsobem vydělávají během studia. „Pravděpodobně nechtějí jen získat peníze, ale ví, že se jim praxe i zkušenosti budou hodit při hledání zaměstnání po škole,“ hodnotí Irena Zatloukalová, specialista externí komunikace ČSOB.

Rozdíly v regionech

Rozdíly mezi studenty z jednotlivých regionů se objevují také v celkových nákladech na studentský život. Třetina všech vysokoškoláků utratí 5 až 10 tisíc korun měsíčně, přičemž 4 % studentů ze severních Čech utratí měsíčně více než 10 tisíc korun. Zatímco moravští studenti měsíčně utratí nejvíce jeden tisíc korun v 35 procentech případů, u severočeských je to o 13 procent více. Měsíční výdaje ve výši 5 až 10 tisíc korun má patnáct procent severočeských studentů.

Pokud severočeští studenti vyrazí na „pařbu“, utratí v necelých devadesáti procentech případů do 500 korun, přičemž většina platí útratu jen sobě.