Důl Centrum provozuje společnost Důl Kohinoor a patří jako hnědouhelné lomy na Mostecku společnosti Czech Coal. Těžaři původně chtěli hlubinný důl nacházející se na území Dolního Jiřetína uzavřít po sto dvaceti letch činnosti už vloni.

Existenci dolu prodloužila smlouva se společností Unipetrol RPA na dodávku uhlí pro teplárnu T200 do roku 2012 „Vysoká poptávka po mosteckém hnědém uhlí vedla skupinu Czech Coal k přehodnocení dřívějšího rozhodnutí ukončit v roce 2008 v dole Centrum těžbu a propustit jeho 300 zaměstnanců,“ vysvětlila prodloužení životnosti dolu mluvčí Czech Coal Liběna Novotná.

Že nepřijdou stovky lidí o zaměstnání, je dobrá zpráva pro mostecký úřad práce. „Měli jsme od těžařů informace, že pokud jednání o dodávkách hlubinného uhlí zkrachují, začnou propouštět další horníky z Centrumky letos na jaře a důl definitivně ukončí provoz. V současné situaci, kdy globální krize začíná těžce doléhat i na náš nezaměstnaností nejvíce postižený region, by to byla velmi špatná zpráva. Jsem rád, že havíři mají minimálně tříletou naději na udržení pracovních míst,“ uvedl na serveru ceskenoviny.cz ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý.

Ročně poslední hnědouhelný důl v Česku vytěží zhruba 280 tisíc tun uhlí s velmi nízkou měrnou sirnatostí. Současných 300 zaměstnanců dolu pracuje ve dvousměnném provozu.

Při dobývání se využívá stěnové technologie, která umožňuje vracet se na místa, kde se v minulosti již těžilo. Stěnová technologie nahradila v 90. letech minulého století předchozí metodu komorování, díky čemuž se podle vyjádření Czech Coal výrazně zvýšila produktivita těžby.

Unipetrol RPA si zavázkem odběru uhlí z nedalekého hlubinného dolu vytvořil podmínky pro další provoz teplárny T200. Ta bude v příštích letech postupně končit. „Dle platného Integrovaného povolení bude zajištěn postupný útlum teplárny T200, tak že po roce 2008 bude snížena výroba tepla na T200 o cca 30%. V termínu do 31.prosince 2011 bude tato teplárna odstavena z provozu,“ uvedl mluvčí Unepitrolu RPA Pavel Veselý.

Pokud by petrochemická firma odstavila teplárnu T200 dříve, použije uhlí na provoz T700. „Pokračování těžby na dole Centrum tak pro nás může mít velký význam,“ dodal Veselý.