Když tam státní kontroloři vešli, nestačili se divit. Místnosti byly prázdné. A přitom v nich měli pracovat v klidném tempu zdravotně postižení. Ale nebyl tam ani slibovaný záchod. Podobných případů je víc.

„Někteří zdravotně postižení jsou nešťastní, protože zaměstnavatelé s nimi špatně zacházejí. Musejí odvádět výkony jako v běžné továrně,“ sdělila anonymně Deníku 48letá žena z Mostu, která je sama handicapovaná.

Letos vzniklo na Mostecku 75 nových chráněných míst pro invalidy. Úřad práce nevyhověl žádosti o příspěvek na zřízení chráněného místa v pěti případech. Jména podnikatelů nezveřejnil. „Většinou se jednalo o neseriózní podnikatelský záměr nebo přemrštěné požadavky,“ sdělil Oldřich Malý, ředitel úřadu. Jeho tým kontroluje chráněná pracoviště před schválením příspěvku i v průběhu roku. „Případy, kdy by se nás pokusil zaměstnavatel podvést a příspěvek vylákal neoprávněně, jsme připraveni předat k dalšímu šetření Policii ČR a příspěvek vymáhat zpět,“ uvedl Malý.

FAKTA
Udržitelnost chráněného pracovního místa, na které zaměstnavatel získá příspěvek, musí být 2 roky. Kromě příspěvku na zřízení a provoz chráněného místa či chráněné dílny mohou zaměstnavatelé žádat také o příspěvek na podporu osob se zdravotním postižením v maximální výši 8 tisíc korun měsíčně. Podmínkou je, že 50% všech zaměstnanců firmy musí být osoby se zdravotním postižením. Příspěvek se poskytuje čtvrtletně a požádalo o něj 20 zaměstnavatelů. Všichni splnili podmínky a dostali celkem 13,6 milionu korun. Loni o tento příspěvek žádalo 16 zaměstnavatelů. Zdroj: ÚP Most

Nejedná se o malé částky. K listopadu šlo na vytvoření chráněných míst a jejich udržení 4,5 milionu korun, na zřízení a provoz chráněných dílen přes devět milionů. Největší příspěvek ve výši 150 tisíc dostala firma na pořízení stroje na kartonáž, jiné koupily pomůcky pro psí salón, sudy na stáčení vína, vybavení pro pracovní místa v pekárně či kadeřnictví. Nejčastěji žádaly firmy o příspěvek na počítač.

DALŠÍ POMOC PRO HANDICAPOVANÉ

Jenže na Mostecku je přes tisíc nezaměstnaných se zdravotním postižením a chráněné dílny nestačí. Proto se hledají další řešení. Letos v březnu začal pomáhat projekt Čas návratu. Dělá ho obecně prospěšná společnost OMNI TEMPORE s partnerskou Střední školou EDUCHEM. „Tento projekt má za úkol podpořit motivaci a úsilí osob se zdravotním postižením vrátit se zpět na pracovní trh a získat udržitelné zaměstnání,“ sdělila Deníku Květa Zůnová z OMNI TEMPORE.

Nejprve vznikla dvě poradenská centra, jedno v Mostě, druhé v Litvínově. Do projektu postupně nastoupilo 49 lidí, z toho 25 v Litvínově a 24 v Mostě. Již absolvovali poradenský program. Do něj se zapojil i lékař. Další experti zjišťovali schopnosti klientů a na závěrečné konferenci zhodnotili pracovní možnosti každého z nich. „O tyto výstupy se budou opírat osobní poradci, kteří poskytují každému účastníkovi individuální poradenství,“ dodala Zůnová. Poradci budou hledat handicapovaným práci, která by jim vyhovovala. Projekt, financovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu, je dlouhodobý. O klienty budou odborníci pečovat až do února roku 2012.